Zeman s Konfalom si splnili sen a úspešne absolvovali Rallye Tatry

Milovať autá a rally súťaže, popri tom vyrastať v Poprade a od malička sledovať Rallye Tatry, tak toto spojenie vedie v konečnom dôsledku len k jednému. Sadnúť za volant a vyskúšať si to.


A presne takto sa začal voľakedy už v detských snoch odvíjať príbeh Stana Zemana. O tom sme si však už v minulosti čo to povedali. Teraz Stano Zeman so spolujazdcom Jánom Konfalom konečne absolvovali vysnívanú Rallye Tatry.

„Je to naša úplne prvá veľká súťaž, navyše doma. Doteraz sme jazdili MRC a malé súťaže, toto je však o niečom úplne inom. Samozrejme stres a panika v našom tíme funguje už od rána a to sa na štart prvej rýchlostnej skúšky dostaneme až večer za tmy. Čo sa týka tratí, som Popradčan takže ich poznám aj z civilného auta, ale naostro som ich ešte nikdy nešiel. Zaúradovať môže aj počasie, ja iba dúfam, že nezaprší. Jediným našim cieľom je dôjsť až do cieľa a splniť si tak veľký detský sen,“ povedal pred štartom Stano Zeman.


Stano s Janom a ich Suzuki Swift boli v rámci Petroltrans 50. Ralle Tatry 2023 zaradený do triedy X1 v rámci Regionálneho rally Poháru a zároveň bodovali aj v rámci MRC v triede A1. Štart súťaže sa im vydaril, keď prvé dve, z celkovo štyroch rýchlostných skúšok vyhrali. V predposlednom teste dojazdili na druhom mieste v triede a na poslednej Stano s Janom síce museli spomaliť pri nehode, napriek tomu mali  v cieli zhodný čas ako ich súperi. Na cieľovej rampe sa tak tešili z víťazných pohárov v rámci RRP v triede X1 a v MRC im patrilo druhé miesto v triede A1.

„Splnil sa nám sen. Sme v cieli Rallye Tatry a navyše z toho je aj dobrý výsledok, asi aj zásluhou, že sme prvýkrát jazdili na ozajstným rally pneumatikách. Priznávam, že sme mali pred touto súťažou veľký rešpekt, takže sme aj dávali veľký pozor. Okolo tratí bolo veľa fanúšikov, známych, naše rodiny, tak sme si nechceli urobiť hanbu. Všetko sa zdarilo a my sme veľmi spokojní. Vďaka patrí našim partnerom a vlastne všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomáhajú. Samozrejme veľká vďaka patrí aj našim rodinám,“ doplnil Stano Zeman v cieli.


Ak by bola vyhlásená na Rallye Tatry súťaž „Fair play“ medzi súťažnými posádkami, určite by si túto cenu odviezla práve posádka Stano Zeman – Ján Konfal. Ich opravárenské schopnosti, keď pomáhali inej súťažnej posádke po drobnej kolízii, to bol doslova koncert pre oči prítomných fanúšikov. Iba vďaka ich šikovným rukám tak spomínaná posádka nemusela predčasne odstúpiť zo súťaže.

„Sú to naši kamaráti a už sme im niekoľko opráv robili. Smiali sa z nás, že nám nestíhajú nosiť kladivá a ostatný vercajch. Podstatné bolo, že sme im pomohli a oni mohli pokračovať v súťaži ďalej,“ uzavrel debatu Stano Zeman.

Posádku Zeman – Konfal budeme opäť sledovať v akcii o mesiac na Rally Prešov. 

Miro Majláth