Víťazstvo Béreša a bronz pre Jačišina

Aj finálový štart v sérii Motorsport Rally Cup (MRC) 2022 premenil populárny Ďodi Béreš na suverénne víťazstvo. Mladý Jakub Jačišin vykročil v jeho šľapajach.


Prešovský tím GART RACING má za sebou prvú kompletnú sezónu v stále obľúbenejšej slovenskej sérii automobilových súťaží Motorsport Rally Cup (MRC) a bilancovať ju môže viac, ako pozitívne. Finále série sa tentoraz konalo na polygóne Tatry v Kopřivnici, kde sa súbežne jazdil aj český Rentor Cup. Päťnásobný majster Slovenska v rely, Ďodi Béreš, zajazdil na Morave absolútne najrýchlejší čas zo všetkých štartujúcich posádok a znova potvrdil, že nič nestratil zo svojho majstrovstva.

„Je to záver sezóny, v aký som ešte pred pár mesiacmi neveril,“ úprimne vraví Ďodi Béreš. „Prišiel som do tímu s výkonnostným potenciálom v ktorom vládne nadšenie pre pretekanie. Sadli sme si ľudsky a máme rovnaké športové ciele. Aj preto sa nám rýchlo podarilo naskočiť na úspešnú vlnu.“ 


Od premiérového druhého miesta v Dobšinej Ďodi všetky ostatné štarty premenil na víťazstvo a v Kopřivnici to len klincoval, keď porazil aj silného Poliaka na vozidle R5. Napriek tomu zostáva Debraďčan stále s nohami na zemi.

 „Išlo sa na mokrej trati a ja mám mokré podmienky rád,“ vysvetľuje Béreš, ktorý štartoval s Radom Plichtom na Mitsubishi Lancer Evo IX. „Asfalt v Kopřivnici je veľmi drsný a žerie pneumatiky. Celkom bežne sa tam za normálnych okolností nasadzuje obutie o úroveň tvrdšie. Cítil som, že aj naše gumy po druhej sekcii už neboli v najlepšom stave a tak som to trochu riskol. Dopredu som dal slicky a vzadu obul najlepšie mokré, čo nám ostali. Snažili sme sa ísť veľmi precízne a časy z poslednej sekcie napokon rozhodli o našom víťazstve.“ 


V cieli bola posádka tímu GART RACING o viac ako šesť sekúnd rýchlejšia, než Poliak s R5-kou a zvíťazila nielen v hodnotení MRC, ale aj v absolútnom poradí víkendu.

 „Išlo sa nám veľmi dobre a mám z toho radosť,“ dodáva skromný Ďodi Béreš. „V tíme všetko klape. Je tu skvelá partia a ja sa chcem všetkým poďakovať za ich robotu a zázemie, ktoré vytvárajú. Sú perfektní, ďakujem.“


Prekvapivým výsledkom v Kopřivnici potešil tím, a zároveň nadviazal na výsledky Béreša, aj mladý Jakub Jačišin, ktorý sezónu jazdí s Peugeotom 206 RC v triede A3.

 „V našej triede bola veľmi silná konkurencia skúsených posádok a v taký výsledok som ani nedúfal,“ tešil sa po pretekoch Jakub. „Prvá nádej sa ukázala, keď do Kopřivnice nepricestovali Rišo a Aďa Baranovci, ktorí boli priebežne pred nami. Aj tak sme však strácali veľa bodov a bolo treba zabojovať. Dali sme však do toho všetko a podarilo sa nám vyjazdiť druhé miesto v triede, a piate v absolútnom poradí MRC. Nakoniec sme brali v triede najviac bodov, lebo Benčekovci nebodovali a to nás vynieslo na krásne tretie miesto v konečnom poradí triedy A3.“ 


Pre mladého Prešovčana, ktorý ešte stále len zbiera skúsenosti, je to veľmi povzbudivý výsledok. 

„Som šťastný, že som nesklamal tím a všetkých ktorí ma podporovali. Chcem sa im všetkým za to poďakovať. Hlavne rodine, no aj všetkým členom tímu, partnerom a našim fanúšikom. Špeciálne ďakujem mojim spolujazdcom, ktorých som počas sezóny vystriedal niekoľko. Od každého som sa niečo naučil. 


(Poznámka: na sedadle spolujazdca s Jakubom tento rok sedeli Jarko Benček, Igor Plichta, Tadeáš Pivovarníček a Peter Baran.)

V Kopřivnici som prvýkrát išiel s Peťom Baranom s ktorým sme si povedali, že to skúsime v závere sezóny. Myslím, že sme si sadli a zasa som sa niečo naučil.“


S výsledkami svojich posádok nemohol byť nespokojný aj šéf tímu GART RACING, Jozef Jačišin. 

„Kopřivnica uzatvorila našu premiérovú súťažnú sezónu. Pre nami je už len pár záverečných štartov na doplnkových pretekoch, ktoré sa jazdia v závere roka. Je teda správny čas obzrieť sa za všetkým a poďakovať sa za výsledky, ktoré sme dosiahli. Stále sa učíme, no všetci v tíme ukazujú veľké srdce pre tento šport. Veľmi pozitívne hodnotím príchod Ďodiho, ktorý priniesol nielen srdce a skúsenosti, ale aj pozitívnu energiu a pokoj do tímu. Svojou prítomnosťou nás všetkých motivuje a je veľkým príkladom aj pre Jakuba. To sa v konečnom ohľade prejavuje na kvalitných výsledkoch, ktoré nám dodávajú ďalšiu novú energiu. Mám radosť a ďakujem všetkým našim posádkam, ktoré v tejto sezóne štartovali za náš tím, za ich výkony. Ďakujem členom tímu, ktorí sa na týchto výsledkoch podieľali. Ďakujem ľuďom, ktorí nám pomáhajú, podporujú a fandia nám. Šport nás spája a verím, že aj my našim prístupom posúvame náš šport ďalej.“ 


Po finálovej súťaži MRC v Kopřivnici však prešovský tím GART RACING ešte zostal na Morave, kde už najbližší víkend vyštartuje na populárnej Mikulášskej súťaži v Slušoviciach. 

„Techniku sme nechali na Morave a my vyrážame už vo štvrtok, aby sme urobili drobné opravy a pripravili auto na sobotňajšiu súťaž,“ prezradil plány na najbližšie dni Ďodi Béreš.


O tom, či to bude posledný štart v končiacej sa sezóne, alebo ešte pribudnú nejaké ďalšie, sa definitívne rozhodne už po tomto víkende.

Ľuboš Kašický

null