V SRP kraľoval Tomáš Polovka

Súčasťou 25.ročníka Rally Prešov bola aj druhá súťaž sezóny Slovenského Rally Pohára v ktorej ťah na titul potvrdila posádka Polovka s Turcsányim na Seate Ibiza.

Nová sezóna Slovenského Rally Pohára sa rozbehla májovým dvojkolom pod Tatrami a na svoje ďalšie pokračovanie si musela počkať takmer dva mesiace až na prešovskú súťaž. Už Rally Tatry naznačila, že táto sezóna by sa mohla niesť v znamení súboja Tomáš Polovku a Pavla Spišiak. Obaja totiž vyhrali po jednom súťažnom dni a spoločne sa usadli na čele priebežného poradia. Spišák však do Prešova nepricestoval a tak posádka Tomáš Polovka a Dano Turcsányi vlastne nemala primerane silného súpera, ako ukázali výsledky.

Podobne ako v MSR, aj v SRP sa jazdilo na rovnakej trati ako vlani a výhodu mali skúsenejšie posádky, ktoré tu štartovali aj pred rokom. „Vedeli sme do čoho ideme. Aj vlani sa išli tie isté merané úseky, len s malými zmenami, ktoré sme si dopísali do rozpisu,“ potvrdil aj Polovka, ktorý od začiatku začal v svižnom tempe a okamžite sa vyhupol do vedenia. „Už na prvom úseku sa nám začala prehrievať voda. Teplota stúpla na 120 °C a nevedeli sme, či nemáme problém s autom,“ opisuje priebeh súťaže pilot tímu Tatry Racing. „Na druhom úseku sme radšej zapli kúrenie, aby sme trochu stiahli teplotu. V cieli prvej sekcie sme však videli, že máme veľký náskok a podľa toho sme zvolili aj ďalšiu stratégiu súťaže,“ pokračuje Spišskonovovešťan Polovka jazdiaci na Seate Ibiza. „V druhej sekcii sme pokračovali s rozumom a zbytočne auto netočili. Ukontrolovali sme si pozíciu a vyhrali sme nielen v triede (RP3), ale aj v celkovom hodnotení SRP.“

Najlepším z prenasledovateľov vedúcej posádky bola dvojica Jakub Kolek a Matúš Mencel na Peugeote 106. „Boli sme odhodlaní zatiahnuť, no ukázalo sa, že Tomáš má príliš veľký náskok a tak sme radšej zvolili jazdu na istotu. Kontrolovali sme druhú pozíciu a vynieslo nám to druhé miesto v absolútnom poradí a víťazstvo v triede (RP2),“ bilancoval v cieli Jakub Kolek, ktorý priznal, že aj ich trápili problémy s prehrievaním.

Na treťom mieste v absolútnom hodnotení SRP došla posádka Peter Ďurkovič a Viktória Kiškováčová s Ladou VFTS. Štvrtá skončila posádka Vlado Hvizdoš a Mišo Svat s Peugeotom 206 XS a piata dvojica Ján Mašlej so Sofiou Kravčukovou s Citroenom Saxo. (viď výsledky na http://www.srs.sk/vysledky_new/ )

V priebežnom poradí SRP 2019 sa teda Polovka s Turcsányim odtrhli na čele a súperi budú mať najbližšiu ich dobehnúť na nasledujúcej súťaž v Trebišove, kde sa jazdí počas posledného augustového víkendu.