Tatransko – Moravský Rally Pohár hľadá dvoch víťazov

Tohtoročnú sezónu automobilových súťaží okorení 1. Tatransko - Moravský Rally Pohár 2023 (TMRP), ktorý sa pôjde na území Českej republiky a Slovenskej republiky. Hlavným organizátorom štvordielneho seriálu je AOS klub Poprad, zápolenie odštartuje začiatkom mája Rallysprint Kopná, potom bude súčasťou pohára Slovakia Rallye Tatry, v septembri sa uskutočnia zvyšné dva podniky Rally Dobšiná a Rally Morava. Rally pohár je vypísaný v dvoch kategóriách, posádky budú zápoliť o body do absolútnej klasifikácie a ďalej v hodnotení 2WD (dvojkolky), čiže vozidiel poháňaných jednou nápravou.


Iniciátorom vzniku Tatransko - Moravského Rally Pohára sú agilný usporiadatelia z AOS klub Poprad, ktorí každoročne organizujú jeden z najstarších motoristických podnikov na Slovensku. Tento rok sa uskutoční jubilejný päťdesiaty ročník Slovakia Rallye Tatry koncom mája, popradskí činovníci ďalej stoja aj za Rally Dobšiná, ktorá bude súčasťou pohárových súbojov na tratiach rýchlostných skúšok. Spoluorganizátormi na českej strane sú za Rallysprint Kopná Rallyklub východná Morava v AČR a za Rally Morava Rally klub Šternberk v AČR. Propozície a pravidlá TMRP sa dali dohromady pri februárovom spoločnom stretnutí predstaviteľov uvedených rally v Žiline.

„TMRP 2023 sa môže zúčastniť akákoľvek domáca i zahraničná posádka s licenciami, ktoré spĺňajú podmienky pre štart na akciách MČR a MMSR. Snahou je zamerať sa vedľa absolútnej klasifikácie aj na kategóriu dvojkoliek 2WD (jedna poháňaná náprava). Preto budú do celkového konečného hodnotenia vzaté do úvahy výsledky prihlásených súťažiacich v rámci hodnotenia absolútnej klasifikácie a ďalej kategórie 2WD, dvojkolky,“ povedal Ing. Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru Tatransko - Moravského Rally Pohára.


Účasť je pre záujemcov bezplatná, organizátor nepožaduje žiadny finančný vklad. Podmienkou je iba nahlásenie záujmu o účasť v rámci registračného formulára na administratívnych prebierkach alebo v prihláške na súťaž. Registrácia končí oficiálnym časom administratívnej prebierky. Usporiadatelia účasť podmieňujú iba  umiestnením jednej samolepky na bočnej strane súťažného vozidla o veľkosti 15 x 10 cm. Do klasifikácie pohára budú započítavané výsledky registrovaných účastníkov vo všetkých vypísaných podnikoch, žiadny výsledok sa neškrtá!

„Chceme, aby sa rozhodovalo o víťazoch v oboch kategóriách až pri záverečnom podniku Rally Morava. Súťaž v okolí Šternberku nie je súčasťou slovenského šampionátu, ale veríme, že práve zisk pohárových bodov priláka na štart prednej posádky zo Slovenska,“ uviedol Hanzeli.


Presný systém bodovania je uvedený v propozíciách, boduje sa prvých pätnásť miest, pričom víťazná posádka získava pätnásť bodov a za pätnáste miesto dostane jeden bod do celkovej klasifikácie.

Veľmi lákavé sú ceny a prémie pre najlepšie posádky v oboch kategóriách.

„Na finančných prémiách sa rozdá bezmála 4 000 EUR, pričom víťaz dostane 1 000 EUR ak tomu ďalej posádky na medailových stupňoch majú zadarmo štartovné na jednej zo súťaží pohárového seriálu v budúcom roku. Navyše je táto atraktívna cena prenosná na inú českú alebo slovenskú posádku. Ďalej odmeníme krásnymi pohármi posádky na prvom až šiestom mieste, k tomu ešte dostanú vecné ceny. Na celkovej finančnej prémii sa podieľajú všetci organizátori rally pohára,“ povedal Bc. Peter Oravec, predseda AOS klub Poprad.


Prvé prihlášky zo slovenskej strany signalizujú kvalitných záujemcov o pohárové body. Do TMRP sú už prihlásený napríklad Jaroslav Melichárek (Ford Fiesta RS WRC), Vladimír Hanuš (Škoda Fabia Rally2 Evo), Tibor Kovács (Mitsubishi Lancer Evo IX) alebo v kategórii 2WD Martin Koči, Kamil Švec (obaja Peugeot 208 Rally4), (Honda Civic Type-R R3) alebo dámska posádka Zdenka Frývaldská - Lucia Petrová (Honda Civic).


Tatransko - Moravský Rally Pohár voľne nadväzuje na predchádzajúce zápolenie pod názvom Tatransko - Valašský pohár, ktorý sa konal v rokoch 2017 - 2019. Jeho víťazmi sa stali české posádky v zložení Lukáš Matěna - Lukáš Hlaváč (Mitsubishi Lancer Evo IX), Petr Krajča – Jan Houšť (Renault Clio) a naposledy slovenskí šampióni Martin Koči - Radovan Mozner (Škoda Fabia R5). Štvrtý ročník v roku 2020 sa neuskutočnil kvôli covidu. Presné znenie propozícií Tatransko - Moravského Rally Pohára 2023 nájdete v prílohe zvláštnych ustanovení na Rallysprint Kopná alebo na webových stránkach jednotlivých súťaží započítavaných do pohárového seriálu.


Kalendár 1. Tatransko – Moravský Rally Pohár 2023

5. – 6. mája: Síť21 Rallysprint Kopná (Slušovice)
25. – 27. mája: 50. Petroltrans Slovakia Rally Tatry (Poprad)
15. – 16. septembra: Rally Dobšiná
29. – 30. septembra: Futures Contproduct Rally Morava (Olomouc)


Ďalší spravodajský servis v rámci 50. PETROLTRANS Slovakia Rallye Tatry 2023 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.rallyetatry.sk, na facebookovom a instagramovom profile.

Roman ORDELT
tlačový tajomník
50. PETROLTRANS Slovakia Rallye Tatry 2023

Viac informácií