RUFA SPORT Team získal titul prvých vicemajstrov v rally

Majstrovstvá Slovenska v rally 2019 uzavrelo podujatie 45. Rally Košice. Grzegorz Grzyb a Jakub Wróbel, posádka slovenského RUFA SPORT Teamu vyhrala prvý súťažný deň, v druhom dojazdila na druhom mieste absolútneho poradia.

Neskutočne vyrovnaná sezóna Majstrovstiev Slovenska v rally 2019 počas ktorej mohli všetci diváci sledovať neskutočne krásne a mimoriadne tesné súboje, nesklamala ani v Košiciach. Práve posledné podujatie totiž malo rozhodnúť o tom, kto sa stane tohtoročným absolútnym slovenským šampiónom. Slovenský RUFA SPORT Team s posádkou Grzegorz Grzyb – Jakub Wróbel patrili k najhorúcejším favoritom. Napriek ich dvadsať bodovému náskoku, s ktorým do Košíc cestovali, nemali ale ešte nič isté. V rámci poslednej súťaže bolo totiž bodov na rozdávanie podstatne viac ako na iných súťažiach. Dôvodom bol fakt, že podľa aktuálnych predpisov SAMŠ bol posledný bodovaný deň ohodnocovaný jeden a pol násobkom bodov.

RUFA SPORT Team už pred súťažou avizoval zmenu vozidla, pričom do Košíc ako prvý slovenský rally tím priviezol najnovšiu špecifikáciu vozidla Škoda Fabia R5 EVO. Práve s týmto autom chceli Grzegorz s Jakubom poriadne zatiahnuť a vyhrať podujatie. Ako sa však ukázalo, ich konkurencia využila výhodu domáceho prostredia a od začiatku súťaže bola na každom meranom úseku o pár sekúnd rýchlejšia. Zvrat prišiel v poslednom teste prvého súťažného dňa, keď obe súperiace posádky defektovali, Grzyb s Wróbelom však boli nakoniec rýchlejší, čo im zabezpečilo víťazstvo.

„Sme radi, že to takto dopadlo. Snažili sme sa počas celého dňa jazdiť čo možno najrýchlejšie, ale naša konkurencia bola predsa len o chlp rýchlejšia. Na tom poslednom teste sme ale obaja dostali defekt a nám sa podarilo stiahnuť celú stratu a ešte aj pridať nejakých takmer sedem sekúnd k dobru. V tomto momente je to už jasné, že kto zajtra vyhrá, ten bude majster,“ povedal Grzegorz Grzyb v cieli prvého súťažného dňa.

V nedeľu pokračovala 45. Rally Košice 2019 ďalšími súbojmi, ale aj ďalším bodovaným dňom. Ten mal rozhodnúť o majstrovi. Aj teraz súperiace posádky bojovali o každú desatinu sekundy, žiaľ Grzegorz bol znovu o chlp pomalší. A to rozhodlo.

„Dojazdili sme síce druhí, ale súboje počas celej sezóny boli úchvatné. Vždy sa bojovalo až do samého cieľa a to je to, čo tento šport robí takým príťažlivým pre divákov. Nepodarilo sa nám vyhrať, ale snažili sme sa až do samého konca. Uvažovali sme aj s Jakubom či bola dobrá voľba meniť auto, alebo nie, ale všetko fungovalo perfektne, takže možno ani auto by nič na tomto stave nezmenilo. Ďakujem celému tímu, rodine, priateľom a fanúšikom za podporu. Dúfam, že ešte v budúcnosti budem mať možnosť bojovať opäť o titul a snáď to potom vyjde lepšie,“ doplnil v cieli celej súťaže Grzegorz Grzyb.

Samozrejme, každý manažér tímu by rád svojich zverencov videl rád na najvyššom stupienku pre víťazov a inak tomu nie je ani v RUFA SPORT Teame. Napriek tomu manažér tímu Ľubomír Kleman bol pokojný: „Mňa teší jedno. Sezóna bola naozaj fantastická, bojovali sme od začiatku až do konca doslova o desatinky sekúnd. Vyhýbali sa nám technické poruchy, aj havárie a myslím si, že práve tohtoročná sezóna bola jedna z najviac dramatických v posledných rokoch. Bola nesmierne vyrovnaná, plná neočakávaných zvratov a naša posádka opäť dokázala perfektnú prípravu. Samozrejme k tomu sme potrebovali aj dobrú techniku a tú sme mali k dispozícii. Na posledné kolo slovenského rally šampionátu sme dokonca priviezli najnovšiu Škodu Fabia R5 EVO a to ako prvý slovenský rally tím v histórii. Moja vďaka patrí samozrejme posádke, partnerom tímu, mechanikom pripravujúcim súťažné vozidlo, priateľom a známym a v neposlednom rade aj fanúšikom. Bola to pekná sezóna a ja som spokojný.“

Slovenský RUFA SPORT Team napriek koncu rally šampionátu so súťažením ešte nekončí. Teraz ho čaká niekoľko posezónnych podujatí, ktoré odštartuje podujatie Auto Show na Slovakia Ringu v dňoch 21.- 22.11.2019