Rally v Bzenove vyhrali Benček s Plichtom

Premenlivé počasie, dramatické havárie a víťazstvo domácej posádky. Taký bol premiérový ročník  GART RALLY BZENOV, ktorý bol zaradený do kalendára ako druhé podujatie sezóny MRC.


Pripomínať, že Cemjata patrí medzi najkrajšie a najnáročnejšie rýchlostne skúšky, ktoré sa kedy objavili v kalendári slovenských automobilových súťaži azda ani netreba. Povesti, ktorá ju obchádza nezostala Cemjata nič dlžná ani tentoraz. 

„Ani na Rallye Tatry, kde sme štartovali pred týždňom, nebola žiadna tak nebezpečná rýchlostná skúška, ako Cemjata. Mnohé posádky z MSR by tu vypadli,“ pripomína Dominik Benček z domáceho tímu GART RACING. 


Usporiadatelia sa navyše rozhodli predlžiť rýchlostnú skúšku zaradením jedného okruhu navyše, čo sa v priebehu súťaže ukázalo ako nie práve najšťastnejšie riešenie.

 „Myslím si, že okruhová rýchlostka by na lesnom úseku nemala byť,“ vraví skúsený Tomáš Polovka. „Veľa áut podobiehalo pomalšie vozidlá, ktoré nebolo kde predbehnúť. Na širokom mestskom okruhu by sa to nestalo. Spôsobuje to potom zbytočné zdržiavanie, nervozitu a komplikácie.“


Od začiatku súťaže hrozilo nestabilné počasie prehánkami a súťažné tímu často dvíhali pohľady k oblohe. Tých pár kvapiek, ktoré do RS1 spadli, však neboli dôvodom na prezúvanie. Nevyjazdená šmykľavá trať však hneď z kraja priniesla niekoľko „výletov“ mimo trať a zo súťaže odstúpili prvé dve posádky. Najrýchlejšie na fotobunke bolo mitsubishi Benčeka s Plichtom. 


„Nebyť zaseknutia sa za pomalšími autami na okruhu bola prvá jazda v správnom tempe,“ konštatoval spokojný Dominik Benček, ktorý aj napriek strate približne tridsiatich sekúnd za pomalým súperom zajazdil najlepší čas a chopil sa vedenia v súťaži. Za ním necelé štyri sekundy strácal Maroš Kysucký a o ďalšie štyri sekundy zaostával Igor Plichta, ktorému na chrbát dýchal Rolo Pecúch. 


Rozhodujúcou pre celú súťaž sa ukázala druhá súťažná jazda. Pred jej začiatkom dážď postupne hustol a posádky volili mokré gumy. Za mokra štartovalo niekoľko prvých posádok, medzi ktorými boli okrem Benčeka aj Kysucký, Polovka, či Fedorčák. A práve bratia Fedorčákovci sa postarali o najdramatickejší moment pretekov. V úseku asi tri kilometre po štarte dostali šmyk, vyšli mimo trať a skončili na streche. Pri snahe otočiť auto späť na kolesá sa však auto vzňalo a úplne zhorelo. Peter s Ivanom utrpeli popáleniny s ktorými ich neskôr previezli do nemocnice. Našťastie bez ohrozenie života.


Prvý, kto prešiel okolo havarovanej Sierry bol Jurečka na Forde Fiesta Proto. Minul ich však a  pokračoval ďalej. Až Tomáš Polovka, ktorý bol druhým prichádzajúcim vozidlo, zastavil. Ubezpečil sa, že posádka nie je v horiacom vozidle a je relatívne v poriadku. Potom pokračoval k najbližšiemu rádiobodu, kde udalosť nahlásil. Súťaž bola okamžite prerušená a zasahovali záchranárske zložky. Polovka neskôr dostal možnosť voľby medzi opakovaním jazdy, alebo prideleným časom. Zvolil druhú možnosť.  


Medzitým, ako záchranári odviezli posádku do nemocnice, hasiči uhasili požiar a vrak bol odstránený z trate, prestalo pršať a trať začínala schnúť. Čakajúce posádky pred ereskou mali obuté mokré pneumatiky, no tí, ktorí nastupovali po reštarte ešte z depa, mali šancu prezuť na suché. To trochu prehádzalo časy vo výsledkoch druhej súťažnej jazdy.


Všetko do normálu sa vrátilo s treťou rýchlostnou skúškou. Tá sa už jazdila za suchých podmienkach a prakticky všetky posádky svoje časy ešte zlepšili. Aj v tretej súťažnej jazde bol najrýchlejší Dominik Benček, ktorý sa tak stal absolútnym víťazom súťaže GART RALLY BZENOV 2022 a s plným bodovým zápisom do MRC sa znova dostal do čela priebežného poradia, kde prípadným tohtoročným titulom môže získať rekordný zápis troch triumfov v rade. 

„Mám veľkú radosť, že sme nesklamali domácich fanúšikov a získali sme plný počet bodov do tabuľky,“ radoval sa Prešovčan. 


Na druhom mieste skončil Maroš Kysucký a tretí Igor Plichta. S malým odstupom za Plichtom došiel Pecúch na štvrtom mieste a Polovka, ako piaty. 

Kompletné výsledky GART RALLY BZENOV 2022 si môžete pozrieť na http://online.preteky.info/,  respektíve na stránke www.minirallycup.sk. My si preto pripomeňme aspoň víťazov jednotlivých tried. V triede A1 vyhrala posádka Revák-Zajac na Škode Felicia, v triede A2 sa radovala domáca dvojica Škopinský-Lejko (Honda Civic), v triede A3 sa radovali z víťazstva Igor Plichta a Michal Svat (Seat Ibiza), v triede A4 Dominik Benček a Rado Plichta (Mitsubishi Lancer), v triede B7 posádka Fabián-Neugeubaer (Opel Astra), v triede B8 dvojica Štefkovič-Petrikovič (Ford Fiesta), v triede Z5 Slavkovský so Sabakom (Škoda 130) a v triede Z6 Pecúch s Hasajovou (Lada).

„Bol to pre nás všetkých veľmi náročný týždeň. Sme radi, že sme všetko zvládli. Ďakujem obci Bzenov a pánovi starostovi Rafajlovičovi za pomoc pri organizovaní súťaže, Ferkovi Debnárovi a Petrovi Hasajovi z MRC, ako aj mnohým ďalším, ktorých tu ani nedokážem vymenovať bez toho, aby som na niekoho nezabudol. Rovnako veľká vďaka patrí všetkým bezpečnostným a záchranným zložkám, ktoré pomáhali počas zásahu na pretekoch. Žiaľ, aj také udalosti patria do automobilového športu, no spoločne sme ich všetci zvládli. Posádke želám skoré uzdravenie,“ dodáva na záver hlavný organizátor súťaže GART RALLY BZENOV 2022, Jozef Jačišin. 


Ľuboš Kašický
tlačový tajomník