Rally pod Tatrami sa pôjde v novom kabáte

Tohtoročná sezóna automobilových súťaží na území Slovenskej republiky bude prelomová, pretože nás čaká množstvo zásadných noviniek a zmien. Zelenú na semafore dostali jednodenné preteky, čo znamená aj podstatnú zmenu harmonogramu a skladby trate pri jubilejnom 50. ročníku PETROLTRANS Slovakia Rallye Tatry, ktorý sa pôjde v termíne 25. - 27. mája.


Slovenský národný šampionát v rally hľadá už dlhší čas svoju tvár. Rad podnetov vzišiel z minulú jeseň, konštruktívneho stretnutia súťažných posádok a členov Rally komisie SAMŠ v Dobšinej. V novej sezóne sú preferované menej nákladné jednodňové podniky, keď dôraz je kladený na úsporu finančných prostriedkov nielen pre usporiadateľov, ale predovšetkým pre súťažné posádky. Vzhľadom na neľahkú ekonomickú situáciu dochádza k zníženiu minimálnej dĺžky celkových kilometrov rýchlostných skúšok pre jednoetapové a dvojetapové súťaže. Ďalej dochádza k zníženiu štartovného poplatku, ktorý sa novo vypočítava na základe počtu plánovaných kilometrov rýchlostných skúšok v časovom harmonograme podujatia. Koeficienty zostávajú v platnosti, ale sú prispôsobené zníženému počtu kilometrov RS.

„Tohtoročnú tatranskú rally organizujeme v novom režime jednodenného závodu, čo z finančného hľadiska vítame. Päťdesiaty ročník prebehne netradične doslova na päťkorunáčke, najvzdialenejšie miesto je vzdialené od servisnej zóny do tridsiatich kilometrov. Plánujeme celkom 80 ostrých kilometrov rýchlostných skúšok na piatich úsekoch, čo značí koeficient 5. Dva úseky nájdeme v itinerári súťaže aj v protismere, z toho jeden iba čiastočne. Opäť nebude chýbať atraktívna mestská okruhová skúška v Poprade. Pôjde sa počas piatkového večera, pričom prvý prejazd sa uskutoční za denného svetla. Aj napriek skrátenej trati sa majú diváci rozhodne na čo tešiť,“ povedal Ing. Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru a riaditeľ PETROLTRANS Slovakia Rallye Tatry.


Organizačný výbor pracuje v týchto mesiacoch a týždňoch na plné obrátky. V prvej polovici apríla bude vydaný základný dokument rally v podobe zvláštnych ustanovení. Po jeho zverejnení bude spustený aj on-line systém prihlasovania posádok cez webovú stránku SAMŠ. Podrobnejšie predstavenie trate prinesieme neskôr, v tejto tlačovej správe môžeme fanúšikov rallyšportu informovať o rozšírení spolupráce s Letiskom Poprad – Tatry, v ktorého priestoroch bude popri servisnej zóne tento rok premiérovo umiestnené aj riaditeľstvo súťaže vrátane tlačového strediska.


Slovenský šampionát v rally 2023 je tento rok rozdelený na MSR (Majstrovstvá Slovenskej republiky v rally) a MMSR (Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky v rally). O absolútny titul v tom prvom budú zápoliť posádky výhradne na vozidlách s náhonom jednej nápravy (2WD, dvojkolky), zatiaľ čo v tom druhú bodujú všetky vozidlá okrem triedy 1. Súbežne s MSR sa uskutoční aj Slovenský Rally Pohár (SRP). V kalendári nájdeme celkom desať podnikov, pričom šesť sa uskutoční v rámci MSR (sedem súťažných dní) a sedem v rámci MMSR (deväť súťažných dní). Druhý šampionát zavíta aj na zahraničné trate do Českej republiky (Rallysprint Kopná) a Poľska (Rajd Rzeszowski). Štartuje sa cez víkend úvodným podnikom na Slovakia Ringu v Orechovej Potôni, kam sa prihlásilo iba 27 posádok.


Ďalší spravodajský servis v rámci 50. PETROLTRANS Slovakia Rallye Tatry 2023 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.rallyetatry.sk, na facebookovom a instagramovom profile.

Kalendár podujatí 2023

24. - 25. 3. Rally Slovakia Ring (MMSR, MSR, SRP, RL, MSR RHA)   

14. - 15. 4. Rally Maad Sečovce (SRP, voľné)

5. - 6. 5. Síť21 Rallysprint Kopná (MMSR)

25. - 27. 5. 50. PETROLTRANS Slovakia Rallye Tatry (MMSR, MSR, SRP, CEZ,            CEZ hist., RL, MSR RHA, ST Rally HAP)

23. - 24. 6. Rally Prešov (MMSR, MSR, SRP, RL, MSR RHA, ST Rally HAP)   

21. - 22. 7. 5. Rally Vranov (MSR, SRP, RL, MSR RHA)

10. - 12. 8. 32. Rajd Rzeszowski (MMSR, MSR RHA)

16. - 17. 9. Rallye Dobšiná (MMSR, MSR, SRP, RL, MSR RHA, ST Rally HAP)

29. - 30. 9. Rally Liptovské Sliače (SRP)

20. - 22. 10. 49. Rally Košice (MMSR, MSR, SRP, CEZ, RL, MSR RHA, ST Rally HAP)

Roman ORDELT

tlačový tajomník

50. PETROLTRANS Slovakia

Rallye Tatry 2023

Viac informácií