Rally pod Tatrami ovládol ambasádor Róbert Kolčák!

Sedem rýchlostných skúšok nabitých akcií, dramatickými súbojmi a nevyspytateľným počasím. To všetko ponúkol tohtoročný ročník 51. LIQUI MOLY Slovakia Rallye Tatry 2024, ktorý v sobotu vyvrcholil v okolí Popradu. Z celkového víťazstva sa nakoniec pri svojom prvom štarte so Škodou Fabia RS Rally2 raduje ambasádor súťaže Róbert Kolčák, ktorého na stupňoch víťazov doplnili druhý Vlastimil Majerčák a tretí Karel Trněný z Českej republiky. 

 Tridsaťpäťročný Kolčák sa do vedenia súťaže dostal po tretej rýchlostnej skúške, po ktorej odstúpil obhajca prvenstva Jaroslav Melichárek. V druhej polovici sobotného programu sa tak schyľovalo k tesnému súboju o víťazstvo práve medzi Kolčákom a Vlastimilom Majerčákom, ktorých od seba delili iba sekundy. Pilot Škody Fabie RS Rally2 si ale v záverečnej rýchlostnej skúške, na ktorej posádky prekvapila dažďová prehánka, náskok postrážil a mohol tak osláviť svoje prvé tatranské víťazstvo. Majerčák nakoniec aj vinou desaťsekundovej penalizácie zostal 18 sekúnd späť, uhájil však aspoň druhé miesto o 2,3 sekundy pred bronzovým Karlom Trněným. 


Ohlasy prvých troch jazdcov:

Róbert Kolčák (Škoda Fabia RS Rally2, štartové číslo 8):

„To čo sa stalo na konci bolo čisté bláznovstvo. Presne pred štartom poslednej skúšky sa spustila prietrž mračien, my sme boli na najtvrdších pneumatikách a mali sme pred sebou výzvu bojovať o víťazstvo. Počas tej skúšky sa stalo toľko divokých vecí a kríz, ktoré sme mali, že ďakujeme tam hore, že sme to dotiahli do cieľa a podarilo sa nám vyhrať. Hlavne som z celého srdca vďačný a šťastný, že som pomohol môjmu spolujazdcovi Emilovi Horniačekovi splniť životný sen vyhrať jeho domáci podnik Rallye Tatry. Ďakujem všetkým organizátorom a ľuďom, ktorí prišli, bol to naozaj skvelý podnik. Vďaka všetkým, ktorí nám fandili.” 

 

Vlastimil Majerčák (Ford Fiesta Rally2, štartové číslo 4):

  „Už od rána to boli pekné preteky, ťahali sme sa o sekundy. Dopadlo to ako to dopadlo, na poslednej rýchlostnej skúške začalo dosť silne pršať. Myslím, že ani ja, ani Róbert sme sa toho nezľakli, išli sme naplno až do konca. Výsledok je aký je, ale ja som zaňho rád. Obhájili sme druhé miesto z minulého ročníka.”  

 

Karel Trněný (CZE, Škoda Fabia R5, štartové číslo 5):

„Naším cieľom bolo pódium, čo sme si splnili. Sme trochu sklamaní, že na poslednej rýchlostnej skúške začalo pršať, čo boli presne podmienky, ktoré som chcel, ale my sme to úplne pokazili. Bohužiaľ sme tam nepodali výkon, ktorý by sme očakávali. Hneď po začiatku mi to tam dvakrát pošmyklo, vody tam bolo viac ako som čakal, chvíľami mi ani nestíhali stierače. Neviem, aké podmienky mali chlapci okolo, to nemá zmysel riešiť. Niekto išiel výrazne pomalšie, niekto výrazne rýchlejšie. Nechceli sme ísť na úplné riziko, pretože nám vlastne o nič nejde a nechceli sme poškodiť auto. Išli sme na istotu a nebolo to dostatočne rýchlo, z čoho sme sklamaní. Po tretie miesto sme ale radi, je to skvelé.”

Konečné poradie 51. LIQUI MOLY Slovakia Rallye Tatry 2024

1. Kolčák, Horniaček (Škoda Fabia RS Rally2) 40:19,2 min
2. V. Majerčák, Slovák (Ford Fiesta Rally2) + 18,0 s
3. Trněný, Doerr (CZE/DEU, Škoda Fabia R5) + 20,3 s
4. Kurka,Vajík (CZE, Škoda Fabia RS Rally2) + 53,9 s
5. Kukučka, Vejačka (Mitsubishi Lancer Evo VI) + 57,3,s
6. Koči, Těšínský (SVK/CZE, Mitsubishi Lancer Evo III) + 1:08,8 min
7. Hanuš, J. Lapdavský (Škoda Fabia R5)         + 2:04,4 min
8. Dlugosz, Martynek (POL, Ford Fiesta Rally3) + 2:18,4 min
9. Magyar, Marinecová (Ford Fiesta Rally4), 1. miesto 2 WD + 2:19,5 min
10. Konečný, Kušnier (Subaru WRX STi)         + 2:55,1 min

Vyhrané RS: 2 – J. Melichárek, Koči, 1 – Majerčák, Kurka, Kolčák

Ďalší spravodajský servis v rámci 51. LIQUI MOLY SLOVAKIA RALLYE TATRY 2024 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.rallyetatry.sk, na facebookovom a instagramovom profile.

Roman ORDELT
tlačový tajomník
51. LIQUI MOLY Slovakia Rallye Tatry