Popradčania Zeman a Pollag menia sen v realitu

Každý z nás má nejaký sen. Niekto sníva o živote do sto rokov, iný o kope peňazí, ďalší chce kariéru, či slávu. V prípade Popradčana Mira Pollaga to bol sen o jazdení rally. 


Keďže v rally disciplíne tvorí posádku vozidla dvojica, Miro Pollag so svojim snom oslovil kamaráta Stana Zemana. Dôvod bol jednoduchý, vedel o ňom, že vie výborne jazdiť a rovnako ho to k disciplíne rally nejakým spôsobom ťahá. Obaja Popradčania totiž od mladosti zažívali každoročne domácu Rallye Tatry na vlastnej koži, aj keď iba v úlohe fanúšikov. Mirov sen sa začal zhmotňovať kúpou súťažného vozidla Suziki Swift 1,3 Gti 4x4. Auto bolo síce motoricky slabšie, no chalani si povedali, že menej koní je niekedy viac. Na štart svojej prvej rally súťaže sa postavili v rámci Rally Vranov v roku 2021. A čuduj sa svete, domov odchádzali aj s pohárom za tretie miesto v triede. 

„Po tomto úspechu nasledovali ďalšie dve súťaže, pričom z každej z nich si odviezli domov aj ocenenie v podobe niektorého z pohárov pre najlepšiu trojicu. Problém nastal v momente, keď sa Mirovi ozvali bolesti chrbtice. Ďalšie pokračovanie v úlohe spolujazdca bolo ohrozené, Miro sa posunul na miesto šéfa tímu a ja som musel hľadať za neho náhradu. Ako to v živote niekedy býva, zase zaúradovala náhoda a pri jednej z ciest v civilnom aute, sa ma môj švagor Janko spýtal čo bude ďalej. A v tom momente nás napadlo, že to skúsime spolu,“ rozhovoril sa Stano Zeman.


Rally je náročná disciplína hlavne čo sa týka spolupráce jazdca a spolujazdca. A práve v tejto spolupráci pomohol dvojicu (či skôr trojici) tréner Ján Pustai. Ako bývalý rally jazdec im vysvetli čo a ako, ako písať, či diktovať rozpis, ale doprial súťaženia chtivým chalanom aj množstvo iných rovnako cenných rád. Navyše im robí aj spoločnosť priamo na súťažiach.

„Pánovi Pustaiovi sme vďačný za každú radu. Ako úplní nováčikovia by sme bez neho boli stratení. Navyše s nami chodí aj po súťažiach a inak tomu nebolo ani v Dobšinej, čo bola naša šiesta rally súťaž. Podmienky boli poriadne náročné, celý deň pršalo, nad rýchlostnou skúškou sa držala hmla, ale nám to nevadilo. Musím povedať, že zatiaľ sme nezažili dve rovnaké súťaže. Každá bola iná a to sa nám neskutočne páči a hlavne nás to posúva neustále dopredu. Naviac máme asi aj nejaké nováčikovské šťastie, keďže z každej súťaže sme brali aj pohár,“ povedal Stanislav Zeman.


Ako už Stano naznačil, po súťaži La Control Rallye 2022 dvojica Stanislav Zeman – Ján Konfal odchádzala domov s pohárom za prvé miesto v triede X1 v rámci súťaže RRP a tretie miesto v A1 v rámci seriálu MRC. Jednoducho zdá sa, že na Slovensku nám vyrastá ďalšia rally posádka. Dúfajme len, že jej kroky postupne budú smerovať vyššie a vyššie a rad ju uvidíme aj v rámci majstrovského seriálu.


Miro Majláth