Ott Tänak nesklamal

2020ESTONIA_AUS_0085
Foto: Hyundai Motorsport

Úradujúci majster sveta a domáci hrdina Tänak zvíťazil na estónskej súťaži, ktorá reštartovala svetový rely šampionát.


Foto: Hyundai Motorsport

Toyota dnes síce zvíťazila vo všetkých rýchlostných skúškach záverečnej etapy estónskej súťaže, no ani to nestačilo na víťazstvo. „Bývalý potápač“ Ott Tänak (Hyundai) s nadhľadom kontroloval celý priebeh záverečného dňa a doviezol do cieľa svoje prvé tohtoročné, a celkovo už svoje trináste víťazstvo vo svetovom šampionáte. „Je to úžasný pocit. Vedeli sme o tom, aké úžasné je jazdiť doma s podporou domáceho publika, no teraz sme to naozaj zažili. Je to fantastické, že prvé preteky majstrovstiev sveta v Estónsku sme vyhrali práve my. Som naozaj šťastný,“ vyznal sa v cieli ambiciózny Estónec.


Foto: Hyundai Motorsport

Tänak evidentne dozrel, a nech už je to vlaňajšia toyota, či tohtoročný hyundai, v jeho rukách sú to majstrovské zbrane. Estónec o pár dní dovŕši „Kristove roky“ a rozhodne zaslúžene kraľuje svetovým súťažiam. Treba však jedným dychom dopovedať, že musí užívať súčasnosť čo najviac, pretože na chrbát mu už zakrátko začnú dýchať nové hviezdy budúcnosti. Tänak síce dnes zvíťazil, no najrýchlejší na trati v nedeľu bol stále iba 19-ročný Kalle Rovanpera (toyota). Harriho syn si v druhej etape vyjazdil tri rýchlostné skúšky a z Estónska odváža hneď päť „zárezov na blatníku“, po víťazstve v ereske. Na ceste za víťazstvom ho zastavila tretie rýchlostná skúška, v ktorej chytil defekt a „rozflákal“ zadok auta. Následne potom dostal minútovú penalizáciu a z hry o víťazstvo bol odstavený. Úžasné však je, že Kalle sa ani po tomto nevzdal a tvrdo drel až do cieľa. Odmenou mu je desať bodov za piate miesto a krásny päťbodový bonus za víťazstvo v Power Stage. „Bol to pekný víkend. Neurobili sme žiadnu chybu, no aj tak sme neoslavovali. Vďaka však celému tímu za super prácu,“ učí sa prehrávať mladý Fín, ktorý je spolu s mladým Oliverom Solbergom považovaný za budúcich šampiónov svetovej rely.


Foto: redbullcontentpool.com

A pokračujme hneď synom Pettera Solberga. Oliver má iba osemnásť rokov, no je to „poriadne žihadlo“! Po dvoch víťazstvách v európskom šampionáte (na lotyšskej súťaži) sa vo vynikajúcom svetle prezentoval aj v Estónsku. Bol to iba jeho piaty štart v MS, no doviezol si body za deviate miesto absolútneho poradia a jasné víťazstvo v triede RC2, kde so svojim súkromným Volkswagenom Polo R5 (WRC3) jasne porazil aj ostrieľaného Madsa Ostberga, ktorý s Citroenom C3 R5 štartuje v šampionáte továrenských tímov WRC2. Pernilla a Petter môžu byť so synom viac, ako spokojní. Oliver sa im naozaj vydaril.


Foto: Hyundai Motorsport

Ale vráťme sa k súčasným hviezdam. Potom, ako v sobotu musel odstúpiť Neuville, ostali tímu Hyundai v hre o víťazstvo iba dve autá. Tänakovi však výborne kryl chrbát Craig Breen a zaslúžene vezie domov body za druhé miesto. „Neuveriteľné,“ radoval sa Ír, ktorý už potreboval pekný výsledok. „Išlo sa nám výborne. Ani sme nečakali, že to bude také jednoduché. Ďakujeme tímu, za túto príležitosť.“ Ono to síce vyznie jednoducho, no Íri za sebou udržali Seba Ogiera, Elfyna Evansa i Kalle Rovanperu (všetci toyota). Sranda to veru nebola. O sile Toyoty svedčí aj výsledok Power Stage, kde za Rovanperom na druhom mieste skončil Evans, a Ogier tretiu toyotu doviezol na štvrtom mieste. Vtesnať sa medzi nich dokázal iba Tänak.


Foto: Toyota Gazoo Racing

Pozrime sa teda, čo toto poradie urobilo s priebežným stavom šampionátu. Na čele stále ostal Ogier, ktorý si dokonca na kolegu Evansa zvýšil náskok o jeden bod. Na tretie miesto sa však vyhupol víťaz Tänak, ktorému chýbajú body za nevydarené Monte Carlo. Stav po štyroch súťažiach je nasledovný: Ogier 79, Evans 70, Tänak 66, Rovanpera 55, Neuville 42, Suninen 34, Lappi 30 a Breen 25 bodov...


Foto: M-Sport

V Pohári konštruktérov si Toyota síce udržala vedenie, no Hyundai už zaostáva len o päť bodov. 1. Toyota 137 bodov, 2. Hyundai 132 bodov a 3. M-Sport Ford 83 bodov.; Majstrovstvá sveta ešte v septembri majú pokračovať piatym podnikom, ktorým je ohlásená turecká rely na 18. – 20. septembra 2020.

Výsledky Rally Estonia 2020 si pozrite tu.

Ľuboš Kašický