O víťazovi tatranskej rally rozhodne Spišská Magura

Rozhodujúce súboje na rýchlostných skúškach 51. LIQUI MOLY Slovakia Rallye Tatry 2024 sa odohrajú tento rok v pohorí Spišská Magura. Organizátori z AOS klub Poprad tam umiestnili oba úseky rýchlostných skúšok s názvami Toporec a Reľov. Víťaznú a zároveň najrýchlejšiu posádku tohto ročníka tatranskej rally určia merané testy v tomto pohorí na severnom Slovensku.


Pôjde sa celkom 82 ostrých kilometrov rýchlostných skúšok na troch úsekoch a opäť nebude chýbať atraktívna mestská okruhová skúška v Poprade, ktorá sa pôjde počas piatkovej noci. Celková trať päťdesiateho ročníka meria 383,85 km a obsahuje 7 rýchlostných skúšok.

 „Na merané úseky do oblasti Spišskej Magury sa vraciame po troch rokoch. Posádky tu čakajú náročné rýchlostné skúšky rýchleho charakteru. Idú sa na kvalitnom asfalte, ale zaradili sme na začiatok jedného úseku aj krátky šotolinový úsek s divácky zaujímavými partiami,“ povedal Ing. Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru a riaditeľ LIQUI MOLY SLOVAKIA RALLYE TATRY. 


Na webovej stránke www.rallyetatry.sk a ďalej v oficiálnom programe – bulletine nájdete mapy všetkých rýchlostných skúšok s podrobným popisom a umiestnením diváckych miest. Usporiadatelia pripravili pre divákov celkom 15 diváckych miest, ktoré nájdete na shakedowne a rýchlostných skúškach Toporec a Reľov. Prístupy k diváckym miestam na atraktívnu nočnú okruhovú skúšku v Poprade sú značené abecedne od A do H.

V piatok 24. mája je na programe dopoludnia testovacia rýchlostná skúška tzv. shakedown na známom úseku Šuňava v dĺžke 2,4 km v čase od 8 do 11 hodiny. Diváckym zlatým klincom bude opäť okruhová rýchlostná skúška Poprad, ktorá pre hlavné pole slovenských šampionátov štartuje o 22:45 hodín. Už od už od 21.45 hod sa bude na čo pozerať. Najprv sa predstavia vozidlá z Regional Rally Cup, Motorsport Rally Cup (1 okruh), následne o 22. hodine vozidlá klasifikované v 


Slovenskom Rally Pohári (2 okruhy).  Tradičná mestská rýchlostná skúška Poprad-okruh sa pôjde oproti minulým ročníkom v opačnom smere. Odštartuje vedľa parkoviska pri hobby markete OBI pred svetelnou križovatkou. Trať rýchlostnej skúšky vedie cestami mimoúrovňovej križovatky a priľahlých ulíc. Na súťažné posádky čaká vytvorený okruh, ktorý v rámci Majstrovstiev Slovenska absolvujú 4-krát. Dĺžka rýchlostnej skúšky, ktorej letmý cieľ je vedľa ASKA a Merkury Market, je 11,75 km. Odporúčané divácke miesta sú na parkoviskách pri obchodných prevádzkach NAY, ASKO, TESCO, OBI. Príjazdová cesta k nim vedie po miestnych komunikáciách, cez mestskú časť Poprad-Veľká a okolo popradského letiska smerom k benzínovým čerpadlám Slovnaft a Orlen a odtiaľ k jednotlivým parkoviskám pri obchodných prevádzkach. 


Jednoetapový pretek pokračuje v sobotu 25. mája, štartové pole zamieri do kežmarského okresu, absolvuje rýchlostné skúšky s názvami Toporec (dĺžka 11,60 km) a Reľov (11,80 km) v oblasti Spišskej Magury, pričom každý meraný úsek sa pôjde trikrát. Posledná rýchlostná skúška Reľov sa pôjde ako Power Stage pre súťažné posádky v rámci hodnotenia šampionátov majstrovstiev Slovenska. Odporúčané divácke miesto na úseku Toporec s dobrým príchodom je DM 6 priamo v uvedenej obci. Jedná sa o náročné pravé odbočenie v blízkosti hasičskej zbrojnice a obchodu. Príjazd po ceste 1. triedy číslo 77 od Kežmarku, smerom na Spišskú Belu a pred obcou Podolínec odbočte do Toporca. Na úseku Reľov odporúčame DM 13, náročne ľavé odbočenie po rýchlom príchode v zjazde na križovatke s cestou č. 542. Prístup pre divákov v smere od Slovenskej Vsi a Spišskej Belej.


Posádky Slovenského Rally Pohára (SRP) absolvujú kratšiu trať. Diváci ich uvidia v piatok na okruhovej mestskej erzete o 22:00 hodine. Poháristi absolvujú v sobotu len tri úvodné rýchlostné skúšky, dvakrát Toporec a raz Reľov. V cieli sa objaví prvé vozidlo o 16:45 hod. Celkovo meria trať pre účastníkov SRP 261,65 km na 4 rýchlostných skúškach v troch úsekoch s celkovou dĺžkou 40,45 km.

Štartové pole Regionálneho Rally Pohára (RRP) / Motoršport Rally Cupu (MRC) pôjde 3 rýchlostné skúšky na 3 úsekoch v celkovej dĺžke 25,70 km. Súťažiaci v MRC absolvujú v piatok večer prejazd RS Poprad okruh v čase 21:45 hodín a počas sobotného neskorého popoludnia ich čaká prejazd RS Toporec a Reľov. V cieli sa objaví prvé vozidlo o 18:30 hod.


Ďalší spravodajský servis v rámci 51. LIQUI MOLY SLOVAKIA RALLYE TATRY 2024 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.rallyetatry.sk, na facebookovom a instagramovom profile.

Roman ORDELT
tlačový tajomník
51. LIQUI MOLY Slovakia Rallye Tatry