Nešťastná penalizácia

Aj po druhej súťaži skrátenej sezóny Slovenského Rally Pohára 2022 je topoľčianska posádka Laco Mokran a Julo Kováč stále v hre o najvyššie priečky. 


Hneď tri zrušené súťaže z plánovaného kalendára dostali slovenský rely pohár do nezávideniahodnej situácie. Veď popri Rallye Tatry zostali v kalendári už len Košice!? Našťastie, úlohy záchrancu sezóny SRP sa chopil popradský usporiadateľ, ktorý neplánované doplnil kalendár prvým ročníkom La Control Rallye. Jednodňovú súťaž situovali do pohostinného prostredia v Dobšinej a jazdilo sa na relatívne známom úseku v Gemerskej Polome. 

„Pre nás je to prakticky neznáma trať,“ priznáva Laco Mokran, no jedným dychom dodáva, že je veľmi pekná. „Jazdí sa v krásnom prostredí a na dobrom povrchu. Trať je veľmi pestrá a náročná. Zvlášť náročná je na rozpis. Bola to nová výzva na ktorú sme sa tešili.“


Posádka z Rally Clubu Topoľčany aj vo svojej druhej sezóne v SRP sedlá Renault Clio Sport, s ktorým sa pokúša o obhajobu vlaňajšieho prvenstva. 

„Snažíme sa sústrediť hlavne na obhajobu v našej triede RP3, no konkurencia je v tejto sezóne veľmi vyrovnaná. Jazdí sa menej súťaží a preto o poradí môže rozhodnúť každá drobná chyba. O to je to náročnejšie,“ vysvetľuje správne športovo nabudený Laco Mokran.


 Dážď a hmla, ktorá sedela na trati prakticky celý súťažný deň, pripravili posádkam množstvo zradných miest a  urobili súťaž ešte dramatickejšou.

„Do úvodnej rýchlostnej skúšky sme vyštartovali opatrnejšie. Oťukali sme si to,“ pokračuje Laco. „Rozdiely neboli príliš veľké. Do druhej eresky sme ešte zrýchlili a zajazdili najrýchlejší čas v našej triede, respektíve tretí v absolútnom poradí SRP, čo nám dávalo šancu na pekný výsledok a slušné body. Potom sme sa však dozvedeli, že sme vyfasovali desaťsekundovú penalizáciu za predčasný štart do prvej rýchlostnej skúšky! Situáciu sme si znova pozreli a nezdalo sa nám, že by sme vyštartovali skôr. Išli sme presne na ruku komisárky, ktorá nás štartovala. Časomiera však ukázala, že sme vyrazili o desatinu sekundy skôr!?“


Mizerná desatina sekundy, prenásobená do penalizácie, posunula zrazu posádku Mokran – Kováč o dve miesta dozadu a neostávalo nič iné, než zabojovať na poslednom úseku. Laco s Ďusom potom skvelou jazdou dokázali udržať kontakt so špičkou, no v konečnom súčte s nešťastnou penalizáciou to znamenalo len tretie miesto v triede RP3 a šieste miesto v absolútnom hodnotení SRP. Topoľčianska posádka sa ešte po súťaži snažila situáciu s predčasným štartom vyreklamovať na vedení pretekov, ale nepodarilo sa. 

„Sme sklamaní, no rešpektujeme rozhodnutie komisárov,“ postavil sa k situáciu chlapsky Laco Mokran. „Aj napriek menším bodom, ktoré vezieme z Dobšinej, zostávame však stále v hre o najvyššie priečky. Rozhodovať sa teda bude priamo na trati poslednej súťaže v Košiciach. Všetko je otvorené a my sa vynasnažíme pripraviť najlepšie, ako vieme, aby sme na trati zo seba vydali maximum. Ďakujem Ďusovi za to, ako zvládol mimoriadne náročný víkend pre navigátora, a rovnako tak chcem poďakovať všetkým, ktorí nám pomáhajú. Je to náročné, no verím, že sa po súťaži v Košiciach budeme spoločne tešiť z výsledku.“


Finále slovenskej rely sezóny je na programe 21. -  23. októbra 2022 v Košiciach. V súvislosti s konečným poradím v Slovenskom Rally Pohári treba ešte dodať, že v Košiciach sa bude jazdiť na dva súťažné dni, pričom ten druhý bude bodovaný extra dávkou bodov (1,5-násobkom). Zároveň sa po skončení sezóny v tabuľke odpočíta každej posádke jeden najhorší výsledok. 

Ľuboš Kašický