Návrat Melichárekovcov pod Spišskú Maguru

Topoľčianska bratská posádka Jaroslav a Erik Melichárekovci už tento víkend vyráža pod slovenské veľhory, aby zabojovala o tretie víťazstvo v najprestížnejšej slovenskej rely súťaži. 


Po vydarenom víťaznom vstupe do sezóny Majstrovstiev Slovenska automobilových súťaží v Kopnej čaká už tento víkend na posádku úradujúcich slovenských šampiónov druhý podnik MMSR 2024. Na programe je 51. ročník najstaršej domácej súťaže – Rallye Tatry. Usporiadatelia sa tentoraz rozhodli pre návrat do priestoru na pohraničí s Poľskom, keď dve rýchlostné skúšky situovali do Podhôľno-magurskej oblasti flyšového pohoria Vonkajších Západných Karpát. Krásne, no náročná úseky Spišskej Magury sa jazdili naposledy v roku 2021, ako súčasť druhej etapy 48. ročníka. Mnohí si isto pamätajú, že aj napriek májovému termínu posádky vtedy prekvapil chlad a premenlivé počasie. Tentoraz sa budú vtedajšie úseky Magura a Veľká Lesná (s drobnými korekciami) jazdiť v opačnom smere a dostali aj nové mená.

„Ak si dobre pamätám, tak vtedy sa prejavilo pravé tatranské počasie. V rýchlom slede slnko striedal dážď a búrka. Bola to lotéria pri voľbe pneumatík. Dúfam, že tento rok nás privíta lepšie počasie,“ usmieva sa pri spomienke na štart z roku 2021 Jaroslav Melichárek. 


Od tohto štartu má ich Ford Fiesta RS WRC pod Tatrami len stúpajúci trend a po druhom mieste z roku 2022 pridali vlani Jaro a Erik v Poprade aj svoje druhé víťazstvo (prvé 2013). 

„Veríme, že sa nám aj v tomto ročníku bude pod Tatrami dariť a obhájime naše pozície,“ dodáva Erik Melichárek. 


Po prekvapivo nabitom štartovom poli v úvodnom podniku v Slušoviciach sa rastúci trend potvrdzuje aj v nadchádzajúcej Rallye Tatry, kam sa prihlásilo prakticky sto posádok! Je to číslo, ktoré po ťažkých rokoch dáva slovenskej rely nádej na lepšie časy. Nech už to je akokoľvek, faktom ostáva, že v Poprade sa počas posledného májového víkendu stretne silná konkurencia, ktorá sľubuje krásnu súťaž. 

„Videli sme štartovú listinu a tešíme sa na vyrovnané súboje,“ pokračuje pilot tímu Melico Racing, Jaro Melichárek. „Myslím si, že sme dobre pripravení a nesklame nás ani naša overená technika.“ 


51. ročník podtatranskej súťaže štartuje už tradične mestským okruhom v piatok večer 24. mája. Na rozdiel od minulých rokov sa však pôjde v protismere. V sobotu rely pokračuje dvojicou magurských úsekov, ktoré sa v troch sekciách zopakujú trikrát. RS Toporec (predtým Veľká Lesná) a RS Reľov (predtým Magura) sa vykrúžia v prejazdovej slučke až cez Červený kláštor a Spišskú Starú Ves. Spolu teda na posádky čaká 82 ostrých kilometrov (s prejazdami 384 km). Slávnostný štart bude v piatok podvečer o 18-tej hodine na Námestí Sv. Egídia v Poprade, a na rovnakom mieste spoznáme aj víťazov približne o 24 hodín neskôr.   

Ľuboš Kašický