Na štart so vztýčenou hlavou

Po úspešnom vstupe do sezóny v  dvoch úvodných podnikoch na Slovakia Ringu a Kopnej čaká na topoľčiansku posádku ďalší dôležitý krok na ceste za majstrovským titulom.


Strohú reč čísel nemá v láske každý. Nevyhovára sa, nemá farbičky a je nekompromisne krutá vo svojej presnosti. Topoľčianska posádka sa však nemusí vyhovárať ani prifarbovať, jej výsledky vravia samé za seba, aj preto Jaroslav a Erik Melichárekovci môžu na štart podtatranskej súťaže v Poprade nastupovať so vztýčenou hlavou.

„Vieme do čoho ideme. Poznáme trate aj tradične peknú atmosféru podujatia. Navyše je to jubilejný päťdesiaty ročník najvýznamnejšej slovenskej súťaže, ktorej výsledky sa zapíšu do histórie,“ uvedomuje si Jaro Melichárek, ktorý pod Tatrami predvlani skončil na treťom mieste, vlani na druhom a verí, že v tomto ročníku môže výkonnostnú krivku doplniť tým správnym číslom, respektíve po desiatich rokoch zopakovať tunajšie víťazstvo. 


Tretie podujatie aktuálnej sezóny Medzinárodných majstrovstiev Slovenska (MMSR 2023) automobilových súťaží, 50. ročník  Rallye Tatry 2023, usporiadatelia pôvodne koncipovali ako jednoetapovú súťaž, no večerný mestský okruh, ktorý sa pôjde po slávnostnom štarte už v piatok, napokon znova rozdelil sily na dva dni.

„Je to škoda, že pôvodný zámer nevyšiel,“ ľutuje Jaro. „Myšlienka jednodňovej súťaže znižuje náklady pre štartujúce tímy, čo je pozitívne. Zaradením okruhu sa však tento efekt vytratil. Musíme prísť rovnako, akoby sa jazdila dvojetapová súťaž, no body berieme iba za jednu etapu.“ 


Slávnostný štart súťaže je naplánovaný na piatkový podvečer o 18-tej hodine. Vzápätí potom nasledujú dve rýchlostné skúšky na divácky atraktívnom mestskom okruhu. Naplno sa však súťaž rozbehne až v sobotu (27. mája 2023) ráno, kedy odštartuje ďalšia séria rýchlostných skúšok rozdelených do troch sekcii. K dvom piatkovým sa tak pripočíta osem sobotňajších, čím sa počet ostrých kilometrov prehupne cez osemdesiat (80,8 km) a vynásobí pridelené body najvyšším koeficientom 5. 


Zverejnený list prihlásených posádok dosiahol magické číslo sto, no až po administratívno-technickom preberaní sa v piatok dozvieme finálnu štartovú listinu.

„Registrujeme niekoľko zaujímavých mien s ktorými sa popasujeme o víťazstvo. Naše ciele v tejto sezóne sú však jasné a Tatry sú ďalším krokom na našej ceste pri ich zavŕšení. Niet miesto pre výhovorky. Chceme zvíťaziť a zobrať plný počet bodov do šampionátu,“ uvedomuje si svoje tohtoročné postavenie i silu sedlaného Fordu Fiesta RS WRC Jaroslav Melichárek. 

Ľuboš Kašický