Manželská súhra v rally je na nezaplatenie

Fungovanie v manželstve býva sem-tam ťažké. To vedia všetci ženáči. V prípade Ruda a Katky Dombyových sa zdá, že toto pravidlo vôbec neplatí.


Už od mladosti Trebišovčana Ruda Dombyho doslova fascinoval motoristický šport, najmä rally súťaže. Táto „diagnóza“ však chytila aj jeho manželku Katku.

„Mne sa vždy rally strašne páčilo a sledoval som ho už od mladosti. Keď som sa zoznámil s Katkou, zistili sme, že nás oboch fascinuje automobilový šport. Spoločne sme tak najskôr chodili ako fanúšikovia po rôznych pretekoch, či rally súťažiach. V oboch nás však driemala myšlienka na vlastné auto a spoločné súťaženie. Ja som si tento adrenalín doprial prvýkrát v roku 2004 s BMW E30 v rámci pretekov v zrýchlení. Potom prišla na rad stavba Volkswagenu Golf tretej generácie, s ktorým sme si najskôr dopriali nejaké menšie súťaže, z ktorých sa vlastne o niečo neskôr vyprofiloval seriál MRC,“ začal s rozprávaním Rudo Domby.


V rámci úvodných menších súťaží Rudovi robievala spolujazdkyňu manželka Katka. Iba v čase rozrastajúcej sa rodiny ju zastúpil Roland Neugebauer. Rudo s Katkou po čase zistili, že by svoje snaženie radi posunuli niekam ďalej a tak prišiel prvý štart v rámci seriálu Slovenský Rally Pohár. Stalo sa tak v roku 2010 v Košiciach. Predchádzajúce skúsenosti výborne zužitkovali, pričom v cieli dosiahli na jedno z popredných miest absolútneho poradia. Po tomto debute nasledovali ďalšie a ďalšie súťaže a nakoniec prišlo aj na zmenu súťažného vozidla. 


Tým je aktuálne BMW 318 Ti E36 Compact a práve s týmto vozidlom sa spoločne predstavili aj v rámci tohtoročnej La Control Rallye v Dobšinej. Výsledok? Tretie miesto v triede X6.

„Musím povedať, že toto podujatie sa mi páčilo po všetkých stránkach. Bolo dobre zvládnuté organizačne, no a trať bola fakt super. Jej náročnosť ešte znásobilo počasie, keďže celý deň pršalo a navyše bola na trati aj poriadna hmla. Navyše som si práve tu mohol prvýkrát vyskúšať naše BMW na vode a v daždi. Rýchlostnú skúšku sme si trochu pamätali z minulosti, keď sa tu v minulosti konalo jedno z podujatí seriálu MRC,“ opísal dobšinskú rally Rudo Domby.


Rudo aj v Dobšinej štartoval s manželkou a tak nám jednoducho nedalo spýtať sa. Ako funguje manželská dvojica v súťažnom aute? Prichádzajú sem-tam aj nezhody?

„Samozrejme nejaká drobnosť sa niekedy nájde, ale sme zohraná dvojica a každý z nás vie, čo presne sa od neho očakáva. Katka je navyše nesmierne precízna a svoju úlohu si plní super. Navyše má cit pre diktát a presne vie kedy potrebujem popohnať, alebo trochu ubrzdiť. Na to, že sme nemali žiadneho učiteľa a ako správne diktovať rozpis sme sa naučili iba z napozeraných onboardov, našli sme si svoj vlastný štýl, ktorý nám perfektne funguje,“ uzavrel rozprávanie Rudo Domby.


A čo ešte v tohtoročnej sezóne Dombyovcov čaká? Keďže v tomto roku nie sú držiteľmi licencií SAMŠ, asi si pôjdu pozrieť posledné kolo slovenských majstrovstiev v rally iba v úlohe diváka. V tej budúcoročnej by sme ich však opäť mali mať možnosť sledovať priamo na trati. A možno navyše aj s novou technikou.

Miro Majláth