Kovácsova bodka na Subaru

Po rokoch za volantom Mitsubishi si posádka AF WASTE RALLY TEAM-u dopriala zmenu. Na Auto Show, ktorá sa jazdila na Slovakia Ringu, si vyskúšali nadupané Subaru Impreza.


Auto Show na Slovakia Ringu sa svojim charakterom vymyká z tradičného kalendára súťažných posádok, preto je príležitosť zajazdiť si v odlišných podmienkach pre väčšinu z nich príjemným spestrením. Aj fanúšikovia popradskej posádky Tibor Kovács a Peter Dovalovský si už zvykli, že ich obľúbenci v závere sezóny tiež absolvujú toto tradičné podujatie na jedinom slovenskom automobilovom okruhu, situovanom pri Dunajskej Strede.

„Chodíme sem radi,“ priznáva aj Tibor Kovács. „Za posledné roky sme chýbali azda iba raz. Je to iné jazdenie, ako na ereskách automobilových súťaží a mne sa to celkom páči. Navyše je to príležitosť v uvoľnenejšej atmosfére stretnúť kolegov, s ktorými cez sezónu nie je príliš čas „pokecať“. Tímy tiež využívajú príležitosť pozvať si svojich partnerov a odmeniť sa im jazdami na sedadle spolujazdca, čo inak nie je možné.“ Pre túto príležitosť sa AF WASTE RALLY TEAM rozhodol zvoliť spoluprácu s Jánom Cehulom. „Jana určite netreba nikomu predstavovať, pretože si ho fanúšikovia určite pamätajú z pretekov automobilov do vrchu,“ pokračuje Tibor. „Teraz sme sa dohodli, že na Auto Show budeme štartovať s jeho Subaru Impreza.“


Voľnejšie pravidlá Auto Show umožňujú štartovať na jednom vozidle dvom posádkam a preto Kovács s Cehulom dupľovali štart v triede 11. 

„Auto v tomto roku veľa nenajazdilo a tak sme mali dosť práce s jeho prípravou. Po piatkových obhliadkach tratí som potom stihol iba jedinú skúšobnú jazdu a hneď sme šli na ostrý sobotňajší štart,“ vysvetľuje Popradčan, ktorý hneď v prvej rýchlostnej skúške prekvapil najrýchlejším časom v triede a predbehol všetky Protá aj WRC-čka! „Auto je fantastické! Jeho 580 koní bolo okamžite cítiť a poriadne som si ich vychutnal.“


Striedanie za volantom v praxi znamenalo, že trať najprv odjazdil Jano Cehula a približne o desať áut neskôr štartoval na rovnakom úseku aj Tibor Kovács.

 „Dobre, že sa tento rok už končí, lebo ma zjavne prenasledujú technické problémy,“ krútil hlavou pretekár AF WASTE RALLY TEAM-u. „Už po návrate z druhej eresky mi pri striedaní Jano hlásil problémy s prevodovkou. Na trati začala haprovať „dvojka“! Po rýchlom zvážení situácie sme sa rozhodli, že Jano zo súťaže odstúpi a ja sa pokúsim dôjsť celú súťaž. Nebolo to však ľahké. Zvyšok pretekov som rýchlostné stupne viacmenej lovil z klobúka a bol som napokon rád, že auto došlo do cieľa.“


Aj napriek týmto ťažkostiam, ktoré postupne gradovali, dokázali však Tibor Kovács s Peťom Dovalovským vyjazdiť pekné tretie miesto v triede a dať takto záverečnú bodku za úspešnou motoristickou sezónou 2021.

 „Na Auto Show sme neprišli robiť výsledky, no hneď prvý meraný úsek naznačil, že sme konkurencieschopní. Škoda potom tých problémov s prevodovkou. Výsledok na Slovakia Ringu bol preto takou symbolickou bodkou za sezónou, ktorá nás na jednej strane poriadne potrápila, no na druhej strane nám priniesla majstrovský titul v triede. Znova sa ukázalo, že tento šport dokáže byť nesmierne dramatický a nepredvídateľný. Aj preto ho milujeme a sme veľmi vďační všetkým, ktorí za nami stoja a rozhodli sa nás v tomto podporovať. A myslím tým naše rodiny, našich obchodných a reklamných partnerov, členov tímu i našich fanúšikov. Všetkým úprimne ďakujeme a tešíme sa spoločne na nasledujúcu sezónu,“ s pokorou uzatvára Tibor Kovács.

Ľuboš Kašický