Gabi Barkász sa po jeden a pol roku vrátil na rally trate

Moldavský BG Autosport Team síce absolvoval viacero podujatí, jeho šéfa Gabriela Barkásza sme však na rally tratiach, ani na pretekoch automobilov do vrchu jeden a pol roka nevideli.


Teda videli, ale iba v „civile“ a bez pretekárskeho auta. Čo bolo príčinou nám vysvetlil priamo Gabi Barkász: „Vysvetlenie je jednoduché. Budoval som tím, mal som veľmi veľa pracovných povinností a tak čas na prípravu môjho Renaultu Clio Wiliams neostával čas. Teraz sa to konečne podarilo a tak som si konečne mohol „strihnúť“ Rallye Tatry,“ vysvetlil úvodom Gabi Barkász.


Gabi sa predstavil v rámci Slovenského Rally Poháru, kde bolo jeho auto zaradené do najobsadenejšej triedy RP3. Samozrejme po spomínanej pauze, ktorá trvala jeden a pol roka boli jeho ciele realistické, povoziť sa, opäť sa rozbehnúť a hlavne doviezť auto až na cieľovú rampu, čo sa aj podarilo. Cieľ navyše bol vyskúšať novú spolujazdkyňu Gabrielu Šimko.

„Auto fungovalo tak ako má. Samozrejme sa našli aj nejaké menšie chyby, ale to je normálne po takom dlhom čase. Navyše mám novú navigátorku, ktorá sa svoju robotu iba učí, ale všetko chápe veľmi rýchle a ja som bol spokojný. Mnou stanovený cieľ sme splnili, sme na cieľovej rampe, auto je nepoškodené a nakoniec z toho bolo aj ôsme miesto vo veľmi silne obsadenej triede. Bolo to super, teším sa na ďalšiu súťaž. Rád by som aj touto cestou poďakoval partnerom za podporu a Lenke Šalátovej, bez ktorej by sme asi náš BG Autosport Team nezvládali. Ona je totiž krkom celého tímu,“ doplnil Gabriel Barkász po prejazde cieľovou rampou.


Okrem Gabiho Barkásza reprezentovali BG Autosport Team v rámci Petroltrans 50. Rallye Tatry 2023 ešte dve súťažné posádky, obe zaradené do triedy RP1. 


So Škodou 120L sa predstavila dvojica Oskar Šaláta a Norbert Juhász. Tejto súťažnej posádke po prejazde cieľom patrilo tretie miesto v triede RP1.

„Sme v cieli a ja mám také emócie, že neviem čo skôr. Auto vydržalo, všetko fungovalo. Sú to moje prvé Tatry a ja som neskutočne šťastný, splnil som si svoj životný sen,“ oznámil v cieli Oskar Šaláta.


Súťažná posádka Peter Brostl – Peter Kurimský jazdiacej na Škode 120 patrilo v rovnakej triede, čiže RP1, v cieli štvrté miesto. 

„Tohtoročné Tatry boli výborné, presne ako sa na jubilejný ročník patrí. Rýchlostné skúšky sa mi spočiatku nezdali veľmi zaujímavé, ale musím povedať, že boli super,“ doplnil Peter Brostl.


BG Autosport Team teraz čakajú minimálne dva oddychové víkendy počas ktorých súťažné posádky určite budú čo to vylepšovať na svojich vozidlách. Po nich bude Gabi Barkász štartovať v rámci pretekov automobilov do vrchu v Ožďanoch a zvyšné dve posádky sa predstavia o týždeň neskôr na Rally Prešov.

Miro Majláth