Dolno – strehovské konečne!!!

„Konečne sa niečo deje!!!“ Práve táto veta a jej rôzne variácie sa ozývali z úst účastníkov Rally Show Dolná Strehová azda najčastejšie. Každému je jasné, že narážame na krízu okolo korona vírusu, ktorý okrem iného obral aj fanúšikov motoršportu o možnosť úniku od bežnej životnej rutiny do sveta rýchlych kolies. Vďaka zlepšujúcej sa situácii mohol Rally Klub Dolná Strehová, ktorý stoji za týmto podujatím, usporiadať jeho tohtoročné druhé kolo.

A tak sa uplynulú sobotu zaplnilo letisko v Dolnej Strehovej takmer stovkou aut, jazdcov a aj divákov, ktorí sa samozrejme za dodržiavania bezpečnostných opatrení, po dlhšej dobe mohli prísť opäť zabaviť do komunity vyznávačov spáleného benzínu. Napriek nepriaznivým predpovediam počasia, ktoré nám sľubovali celodenné prehánky, sme sa napokon dočkali slnečného a teplého dňa.

Asi najväčším diváckym lákadlom druhého kola Rally Show Dolná Strehová bola účasť Michala Žiaka, jazdca majstrovstiev Slovenska v rally, ktorý do Dolnej Strehovej priviezol profesionálnu techniku v podobe vozidla Škoda Fabia R5. Práve podujatie na dolno - strehovskom letisku si vybral na rozjazdenie sa po dlhej pauze, a tiež na testovanie pred nadchádzajúcou sezónou majstrovstiev Slovenska v rally. Okrem cenných testovacích kilometrov sa blysol aj najrýchlejším zajazdením kolom, v ktorom sa časomiera zastavila na 01:32,56. Keďže však šlo o test, do absolútneho hodnotenia sa jeho časy nezapočítavali.

S pomedzi prítomných dostalo dokonca niekoľko šťastlivcov príležitosť na vlastnej koži zažiť jazdu na sedadle spolujazdca v tomto vozidle.

Ako prebiehali súboje o popredné priečky v jednotlivých kategóriách si rozpíšeme podrobnejšie.

V kategórii A1 sa stretlo 11 súťažiacich, z ktorých najrýchlejším bol Csaba Tóth jazdiaci na Suzuki Swift GTI, nasledovaný Ľubošom Jenisom na Honde Civic, a prvú trojicu triedy uzavrel Peter Lovaš a jeho Suzuki Swift GTI.

Jednou z najobsadenejších kategórii bola A2. Víťazstvo v nej bral Filip Kus na Honce Civic. Druhá priečka patrila Andrejovi Hroncovi taktiež na Honde Civic, a tretia Attilovi Lakatosovi na Peugeote 106.

A3 bola kategória, v ktorej si sily zmeralo 11 jazdcov. Dojazdiť až do cieľa sa podarilo len piatim, z ktorých najrýchlejší čas a aj víťazstvo v triede si pripísal maďarský jazdec Attila Hatar. Ten si so svojim Peugeotom 306 nakoniec vyjazdil aj absolútne víťazstvo. V kategórii za ním na druhom mieste skončil Marek Pikula jun. na Seate Ibiza Cupra, a na tretej priečke sa umiestnil Tomáš Visniar jazdiaci na Renaulte Clio.

Najsilnejšiu kategóriu A4 ovládol Nikolas Hreblay na Seate Ibiza. Druhú priečku si vyjazdil Jozef Deme na Mitsubishi Lancer EVO, a na bronzový stupeň si tento krát vystúpil úradujúci majster strehovského seriálu Peter Výboch so svojim Volkswagenom Golf 4.

Divácky veľmi obľúbenú kategóriu zadných náhonov zaplnilo 18 jazdcov. Spomedzi nich si najlepšie počínal Matej Dvorský v spolupráci so Škodou 105, prenasledovaný druhým Petrom Ďurkovičom jazdiacim na Lade VFTS, a tretiu priečku obsadil Csaba Vincze taktiež na Lade VFTS.

V kategórii žien zvíťazila Bianka Kiškováčová na už osvedčenej technike v podobe Suzuki Swift. Na druhom mieste skončila Vivien Vizvari jazdiaca na Peugeote 306, a tretia dojazdila Dominika Jánošová na Forde Focus.

Odvahu postaviť sa na štartovú čiaru v rámci juniorskej kategórie mali len dvaja jazdci, z ktorých tým úspešnejším bol Dušan Zavaterník na Audi A4. Druhá priečka patrila Marekovi Strečkovi na Lade 2101.

V rámci Rally Show Dolná Strehová dostávajú už nejaký čas šancu predviesť svoje jazdecké umenie aj súťažiaci jazdiaci na vozidlách bez akýchkoľvek úprav, ktorým patria hneď dve triedy. Tú slabšiu, teda S1 Ovládol Marcel Rys na Citroene Saxo. Pohár za druhé miesto bral Viktor Magdolen na Peugeote 206, a tretím do partie na stupňoch pre víťazov v tejto kategórii sa stal Tomáš Visniar na Renaulte Clio.

V triede S2 ukoristil víťazstvo Jozef Poprocký na Audi S3, pred druhým Jaromírom Sucháčom tiež na Audi S3, a tretím Ľubomírom Litvskym na VW Golf GTI.

Absolútne víťazstvo na 2. Rally Show Dolná Strehová v roku 2020 si vyjazdil Attila Hatar s výsledným časom 06:40,73. Druhá priečka absolútneho poradia patrila Matejovi Dvorskému, ktorému časomiera ukázala súčet časov 06:44,99. S výsledným časom 06:55,57 sa umiestnil na treťom mieste absolútneho poradia Nikolas Hreblay.

Výkony mnohých súťažiacich nás presvedčili, že ani nútene predĺžená pauza im neubrala nič z ich jazdeckých schopností. Nám už len ostáva dúfať, že sa situácia bude aj naďalej zlepšovať, a že sa na letisku v Dolnej Strehovej znovu stretneme v rámci augustového dvojdňového preteku. Ten Rally Klub Dolná Strehová plánuje v dátume 14. - 15.8.2020.