Dôležité body a cenné informácie

Stav nádherného historického vozidla Audi Coupe Quattro, s ktorým štartujú Buschbacherovci, sa každou súťažou približuje k historickej predlohe a robí radosť fanúšikom automobilových súťaží. 


Úradujúci majstri Slovenska v rely historických automobilov (MSR RHA) vstúpili do novej sezóny štartom na jubilejnom 50. ročníku Rallye Tatry 2023. Z Ružomberka do Popradu to po diaľnici vôbec nie je ďaleko, preto Marián a Peter Buschbacherovci považujú túto súťaž prakticky za domácu. Vynechať by ju bol hriech. 

„Radi tu štartujeme. Rallye Tatry má však pre nás aj iný význam,“ vysvetľuje Marián. „Vlastne tu sa v ročníku 2021 začala písať nová história nášho Audi Coupe Quattro. Auto síce debutovalo ešte v závere sezóny 2019 v Košiciach, no potom prišla pandémia a po dohode s majiteľmi sme sa následne pustili do zásadnej rekonštrukcie vozidla k vernému obrazu historickej predlohy. Pán Karel Dědek s manželkou si želali, aby auto prinieslo radosť fanúšikom automobilového športu a my sme verní ich odkazu, ktorý sa snažíme napĺňať.“ 


Žiaľ, donori, manželia Dědkovci, sa už oslavy vlaňajšieho titulu nedožili, ale so súhlasom dedičov otec a syn Buschbacherovci v naplnení ich odkazu pokračujú.  

„V priebehu prestávky medzi sezónami nám konečne dorazili dlho očakávané náhradné diely, ktorými sme mohli vozidlo výrazne vylepšiť. Azda najzásadnejšou zmenou prešiel celý brzdový systém vozidla. No až štart na súťaži pod Tatrami nám pomohol doladiť jeho nastavenie, ktoré sa v bežných podmienkach poriadne vyskúšať nedalo,“ dodáva syn Peter. 


Pri týchto slovách sa však obaja potmehúdsky usmievajú, pretože práve užívanie si prvých kilometrov s novými brzdami na mestskom okruhu sa postaralo o malý technický problém, ktorý ich stál lepší čas. 

„Tak som sa radoval, že nám konečne poriadne funguje „rúčka“, že som takmer spálil spojku,“ pridáva na vysvetlenie otec Marián. „Museli sme ubrať na tempe, no pred štartom do druhej eresky spojka ochladla a mohli sme dôjsť v normálnom tempe.“


Neskôr sa už problém so spojkou neopakoval, no Ružomberčanov potrápili aj iné „radosti“. 

„V závere šiestej rýchlostnej skúšky sme dostali defekt a museli sme meniť koleso. Našťastie sa to stalo až v na konci eresky a tak sme veľa času nestratili. V poslednej sekcii nás ešte potrápila kulisa radenia, ale to sme už nejako zvládli a doviezli sme auto do cieľa,“ pokračuje v bilancovaní súťaže starší Buschbacher. 


Výsledkom úvodného štartu sezóny pre posádku Buschbacherovcov boli cenné body do nového ročníka a cenné informácie o stave vozidla po všetkých úpravách, ktorými prešlo počas prestávky. 

„Nemáme veľké ambície a nepomýšľame na titul,“ vraví skromne Marián Buschbacher a dodáva. „Dôležité bude zasa posunúť stav vozidla k cieľu, ktorý sme si vytýčili. Ďakujeme všetkým, ktorí nás v tom podporujú a veríme, že Karel a Eva Dědkovci by z našich výsledkov mali radosť.“ 


Ľuboš Kašický