Do Popradu prišiel rekordný počet prihlášok, presne 101!

Veľmi početný, ale aj kvalitný zoznam prihlásených posádok ponúkne 51. LIQUI MOLY Slovakia Rally Tatry 2024, ktorá sa započítava pod hlavičkou Medzinárodnej automobilovej federácie FIA opäť do seriálu Zóny strednej Európy v rally (CEZ) a Majstrovstiev Slovenskej republiky. Organizátori z AOS klub Poprad hlásia rekordný počet prihlášok, celkom prišli prihlášky od 101 súťažiacich. Medzi 10 zahraničnými posádkami nájdeme zástupcov z Českej republiky, Poľska, Maďarska a Estónska. Súťaž sa pôjde v termíne 24. - 25. mája s tradičným centrom v Poprade pod záštitou primátora mesta Poprad Antona Danka. K najväčším favoritom sa radí Jaroslav Melichárek, Vlastimil Majerčák, Michal Koči a ambasádor tatranskej rally Róbert Kolčák.

„Teší nás veľký záujem o legendárnu súťaž pod Tatrami. Prvýkrát za našej organizácie rally prekročil počet prihlásených magickú stovku. To nás veľmi teší, navyše výrazne stúpa aj záujem zahraničných posádok. Radi by sme v ďalších rokoch dostali na Slovensko aj nejaký medzinárodný cup v rally. Fanúšikovia rallyšportu sa majú tento rok naozaj na čo tešiť, zaujímavé zápolenia je možné čakať aj v jednotlivých triedach, medzi historikmi alebo v pohárových šampionátoch. Očakávame hodnotný motoristický šport aj v slabších objemových triedach, kde sa fanúšikovia rally športu pozdĺž tratí rýchlostných skúšok rozhodne nebudú nudiť,“ povedal Ing. Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru a riaditeľ LIQUI MOLY Slovakia Rallye Tatry. 


V zozname prihlásených nájdeme pestrý vozový park, napríklad 7 vozidiel kategórie Rally2/R5, jedno vozidlo najvyššej špecifikácie WRC, veľkú plejádu dvojkoliek, historikov, rally legiend a širokú škálu vozidiel najrôznejších značiek v jednotlivých objemových triedach.


K najväčším favoritom sa radia obhajcovia slovenského titulu a minuloroční víťazi Rallye Tatry topoľčianska posádka Melico Racing v zložení Jaroslav Melichárek, Erik Melichárek na vozidle Ford Fiesta RS WRC. Skúsený štyridsaťšesťročný jazdec ovládol úvodnú súťaž v rámci Medzinárodného majstrovstva Slovenska na českej Kopnej. Na najvyšší stupeň zaútočí aj Vlastimil Majerčák (Ford Fiesta Rally2) vo farbách Petroltrans Rally Team alebo mnohonásobný slovenský šampión Martin Koči. Populárny tridsaťjedenročný Košičan predstaví vozidlo Mitsubishi Lancer Evo III vo farbách tímu Styllex. Veľkú pozornosť púta ambasádor tatranskej rally a kométa rallyového diania na Slovensku Róbert Kolčák z Chooligan Racing Teamu. V Poprade sa posadí prvýkrát do vozidla Škoda Fabia RS Rally2 a na mieste spolujazdca zasadne skúsený „mitfára“ Emil Horniaček.


K ďalším ašpirantom na predné priečky patrí Karel Trněný z Českej republiky (Ford Fiesta R5), ktorý bol druhý v hodnotení slovenského šampionátu na úvodnej súťaži na Kopnej. Ďalej o čelné priečky zabojujú Tomáš Kukučka (Mitsubishi Lancer Evo VI), Vladimír Hanuš (Škoda Fabia R5), Marek Špavelko (Ford Fiesta R5), Tomáš Kurka z Českej republiky (Škoda Fabia RS Rally2) a Marián Kekeňák (Ford Fiesta Proto). Zaujímavé súboje sa očakávajú v triede 3, kde na úvodnej súťaži v Slušoviciach nenašiel premožiteľa Artur Dlugosz z Poľska na vozidle Ford Fiesta Rally3. V úlohe obhajcu ide do boja popradský Tibor Kovács (Mitsubishi Lancer Evo IX) a na súťažné trate sa vracia po päťročnej pauze Tomáš Konečný (Subaru WRX STI). Fanúšikom predvedú svoje umenie nielen na divácky atraktívnej okruhovej rýchlostnej skúške v Poprade ďalej Marcel Šandrej, Dominik Benček (obaja Mitsubishi Lancer Evo IX), Ivan Mutňanský (Škoda Fabia R5), Marek Pazderák (Mitsubishi Lancer), Maroš Kysucký (Mitsubishi Lancer Evo IV) alebo Július Lajoš (VW Polo Proto).


V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky pre dvojkolky (vozy s jednou poháňanou nápravou), patrí k veľkým favoritom obhajcu titulu Kamil Švec na vozidle Peugeot 208 Rally4. Vozidlo rovnakej značky osedlá talentovaný Martin Kysucký jr., ďalej Martin Koiš, Patrik Magyar alebo Martin Stoklas (všetci Ford Fiesta Rally4). Do poradia na čelných priečkach môžu v dvojkolkách naďalej prehovoriť český jazdec Jiří Pohlídal (Peugeot 208 R2), Tomáš Polovka (Citroën DS3 R3T Max), Jakub Jačišin ((Ford Fiesta Rally4) alebo maďarský jazdec Ákos Jobbágy (Ford).


Do zónového šampionátu a Majstrovstiev Slovenska historických automobilov sú prihlásený Marián Buschbacher (Audi Coupe Quattro), Štefan Vancík (Fiat 127) alebo Ján Balla (Škoda Favorit). Prihlásil sa Alar Hermanson z Estónska, ktorý vo farbách Koišracing sa predstaví na vozidle Lada VFTS. Medzi 8 prihlásenými do Rally Legend pútajú pozornosť jazdci stajne Motortech Racing Team Mário Krajči na Porsche 924 Turbo a Bronislav Tatýrek z Českej republiky s legendárnym vozidlom Audi Quattro A2. Fanúšikovia sa môžu tešiť ďalej na vozidlá vozidla Škoda 130 RS, ktoré pilotujú napríklad Martin Andrišek a František Oravec. V štartovom poli nechýba ani Pavel Kravárik (VW Golf2) alebo Martin Dudžák (Lada VFTS). V rally pravidelnosti historických automobilov v rámci Slovenskej trofeje sa predstaví Gabriel Szenderák (Renault 5 GTE), Ivan Jacko (VW Golf GTi 16V) a Ľubomír Cintula (Fiat 600 D).


V hodnotení Slovenského Rally Pohára (SRP) bude zápoliť o body celkom 21 posádok. K najväčším favoritom patria Dávid Bartoš (Mitsubishi Lancer Evo IV), Peter Blaschke (Ford Fiesta) a Martin Jurečka (BMW E30). Do poradia na medailových priečkach určite prehovorí Marek Leško (Renault Mégane Coupé), Jozef Šálka, Ján Kováčik (obaja Lada 2105 VFTS), Patrik Jóni (Citroën Saxo VTS) alebo Radoslav Fabian (Opel Astra G GSi).


Do klasifikácie Regionálneho Rally Pohára (RRP/Motoršport Rally Cup MRC) sa zapísalo celkom 28 súťažných dvojíc. Okrem už spomínaných Kolčáka, Hanuša, Mutňanského, Pazderáka, Polovky, Jačišina sú to ďalej Peter Jurečka (Toyota GT86), Peter Krišanda (Honda Civic Type R), Stanislav Zeman (Renault Clio Rally5), Peter Haluška (Seat Ibiza Cupra), Dušan Pagáč (Škoda Fabia), Peter Fedorčák (BMW 318 iS) a ďalšie.


Ďalší spravodajský servis v rámci 51. LIQUI MOLY SLOVAKIA RALLYE TATRY 2024 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.rallyetatry.sk, na facebookovom a instagramovom profile.

Roman ORDELT
tlačový tajomník
51. LIQUI MOLY Slovakia Rallye Tatry

Viac informácií