Do Dobšinej sa prihlásilo celkom 76 posádok z 5 štátov

Na slovenské pomery nezvyčajne kvalitný a početný zoznam prihlásených posádok ponúkne 2. Rallye Dobšiná, ktorá sa pôjde v termíne 15. - 16. septembra. Usporiadateľom z AOS klub Poprad sa prihlásilo celkom 76 posádok z 5 štátov - Slovenska, Česka, Nemecka, Argentíny a Maďarska. K najväčším favoritom závodu v okolí Gemeru patrí Jaroslav Melichárek (Ford Fiesta RS WRC), Vlastimil Majerčák (Ford Fiesta Rally2) a Jaroslav Orsák z Českej republiky (Škoda Fabia RS Rally2). Súťaž sa uskutoční opäť pod záštitou primátora mesta Dobšiná Jána Slováka.


Pri minuloročnej úspešnej pohárovej premiére v Dobšinej, tento rok už zavíta do starého baníckeho mesta kompletný slovenský šampionát. Septembrová rally je zaradená do Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v rally - 6. podujatie (MMSR), Majstrovstvá Slovenskej republiky v rally - 5. podujatie (MSR), Majstrovstvá Slovenskej republiky historických automobilov - 6. podujatie (MSR HA), Rally legiend - 5 podujatie (RL), Rallyškola (RŠ) a Slovenská trofej pravidelnosti rally historických automobilov (STRHP).


V rámci slovenského šampionátu vrátane historikov a legiend sa predstaví 35 posádok. K najväčším ašpirantom na prvenstvo patrí líder „veľkého šampionátu“ Jaroslav Melichárek na vozidle Ford Fiesta RS WRC z topoľčianskeho tímu Melico Racing, ďalej domáci jazdec Vlastimil Majerčák (Ford Fiesta RS Rally2) z tímu pt Petroltrans Rally Team a český jazdec Jaroslav Orsák. Majiteľ súťažnej stajne Orsák Rallysport predstaví na slovenských tratiach v premiére súťažné vozidlo Škoda Fabia RS Rally2. O predné priečky určité zabojujú Tomáš Kukučka (Mitsubishi Lancer Evo VI), Marián Kekeňák (Ford Fiesta Proto), Tibor Kovács, Marek Pazderák (obaja Mitsubishi Lancer Evo IX) a vo farbách domáceho Motoršportu Dobšiná Tomáš Fusko (Škoda Fabia S200). Veľkú show divákom na tratiach rýchlostných skúšok predvedie Jozef Béreš jr. na vozidle Opel Ascona 400. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na výkony ďalších jazdcov ako napríklad Róberta Kolčáka (Škoda Fabia R5), Mateja Lázára (Mitsubishi Lancer Evo IX) alebo Ivana Mutňanského (Peugeot 208).


V rámci dvojkoliek „malého šampionátu“ MSR patrí k hlavným hviezdam vedúci jazdec MSR Martin Koči, k favoritom sa ďalej radí Kamil Švec (obaja Peugeot 208 Rally4), Martin Koiš ((Ford Fiesta Rally4), Jiří Pohlídal z Českej republiky (Peugeot 208 R2) ) a Tomáš Polovka (Honda Civic Type R R3).V Dobšinej sa ďalej predstavia Erik Melioris, Vladimír Hudy (obaja Honda Civic Type R), Jakub Jačišin (Ford Fiesta Rally4), Lukáš Klust (Ford Fiesta R2), Adam Leško (Renault Mégane Coupe) a Patrik Kecer (Ford Fiesta ST 2,0) V rámci hodnotenia historikov sa prihlásil iba Jaroslav Petran (VAZ 21011 Lada MTX Rally) a medzi legendami Libor Slavkovský (Škoda 130 MTX).


Rally pravidelnosti historikov prilákala dve posádky, vedľa Gabriela Szenderáka (Renault 5 GTE) exotickú nemecko-argentínsku dvojicu Alex Bretschneider, Fernando Cano na unikátnom vozidle Phoenix Cobra CN 427.


V malebnej Dobšinej sa rozdelia opäť cenné body aj do pohárového hodnotenia. V rámci klasifikácie Slovenský Rally Pohár (SRP) nájdeme celkom 24 súťažiach. O cenné sekundy budú zápoliť líder priebežného hodnotenia Patrik Magyar (Seat Ibiza), druhý v hodnotení Ladislav Mokran (Renault Clio Sport) alebo tretí Rudolf Domby (BMW 318 Ti Compact). Najnižšie štartové číslo v rámci SRP však povezie Maroš Kysucký (Mitsubishi Lancer Evo IV). Na náročných rýchlostiach v okolí Hnilca a Mlynek pôjdu ďalej Tomáš Ivan (BMW E30 M3), Jozef Šálka (Lada 2105 VFTS), Roland Pecuch (Lada VAZ 2107), Miroslav Slamčík (Honda Civic) a ďalšie. Rallyškolu absolvuje Michal Siládi (Škoda 130 LR).


O body do hodnotenia Regionálne Rally Pohár/Motoršport Rally Cup (RRP/MRC) zabojuje celkom 22 posádok. Okrem už spomínaných Mutňanského, Polovky, lídra Jačišina, Mokrana sú to ďalej Peter Jurečka (Toyota GT86), Martin Jurečka (BMW E30), Radoslav Fabian (Opel Astra F), Peter Fedorčák (BMW 318 iS), Kevin Menyhért (Lada 2106), Juraj Schwarzbacher (Citroën C2 VTS), Róbert Béreš (Suzuki Swift) alebo Stanislav Zeman (Suzuki Swift 1.3 GTi).


V týchto dňoch boli vydané vykonávacie ustanovenie číslo 1, kde sa upravil program rally a časový harmonogram súťaže pre jednotlivé šampionáty. Riaditeľstvo vrátane tlačového strediska bude podobne ako v minulom roku umiestnené v priestoroch Mestského úradu Dobšiná. Bližšie podrobnosti už teraz na webových stránkach súťaže alebo v ďalšej tlačovej správe.


Ďalší spravodajský servis v rámci 2. Rallye Dobšiná 2023 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke https://dobsina.rallyetatry.sk, na facebookovom a instagramovom profile.

Roman ORDELT
tlačový tajomník
2. Rallye Dobšiná 2023