Bratia Melichárkovci vykročili za obhajobou titulu

LIQUI MOLY Slovakia Rallye Tatry bude druhým podnikom Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2024. Slovenský šampionát odštartoval netradične až začiatkom mája a úvodnými pretekmi bol Rallysprint Kopná na území Českej republiky. Za obhajobou titulu vykročila bratská dvojica Jaroslav a Erik Melichárkovci na vozidle Ford Fiesta RS WRC. Druhý skončil v Slušoviciach český jazdec Karel Trněný, tretie miesto obsadil ambasádor tatranskej rally Róbert Kolčák (obaja na vozidlách Škoda Fabia R5).

Slovenský šampionát v rally odštartoval netradične až začiatkom mája. Úvodným podnikom Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v rally bol 29. ročník Síť21 Rallysprint Kopná na území Českej republiky. MMSR je otvorené pre zahraničné posádky patriace do EÚ alebo FIA CEZ a posádky môžu získavať body aj na podnikoch v zahraničí vrátane českej Kopnej alebo poľskej rally v Rzeszowe. V MMSR sú klasifikácie rovnaké ako v minulom roku, do absolútneho poradia bodujú všetky súťažné vozidlá, ďalej sa zápolia o majstrovské body v jednotlivých triedach a v dvojkolkách. Tohtoročný kalendár na Slovensku číta celkom 8 podnikov, pričom premiérová Moldava sa ide na jeseň iba ako súčasť Slovenského rally pohára (SRP). V rámci MMSR v ňom nájdeme celkom sedem pretekov, ktoré obsahujú deväť súťažných dní. Košice a Rzeszów sa konajú ako dvojetapové podniky, ostatné vrátane Kopnej ako jednodňovej súťaže.

Z pôvodne 28 prihlásených posádok do slovenského šampionátu sa prezentovalo 25 súťažiacich, z toho 17 zo Slovenska. Od úvodnej rýchlostnej skúšky sa ujal vedenia Jaroslav Melichárek a svoj náskok neustále zvyšoval. Vyhral všetkých 8 meraných testov a v cieli mal náskok poldruha minúty pred svojimi prenasledovateľmi.

„Výhra na Kopnej je veľmi dobrým základom na začiatok sezóny. Náročné preteky, veľmi ťažké trate, krásne počasie, pekne sme si zapretekali. Auto bolo skvele pripravené a ďakujem celému tímu za perfektnú prácu. Už sa tešíme na ďalšiu rally do Popradu,“ povedal Jaroslav Melichárek v cieli.

Druhý najväčší prídel bodov do slovenského šampionátu si vyšiel skúsený český jazdec Karel Trněný, bronzovú pozíciu vybojoval Róbert Kolčák. V úvode držal s Melichárkom krok mnohonásobný slovenský majster Martin Koči, ktorý premiérovo zasadol do vozidla Mitsubishi Lancer Evo III v triede 11. Ako jediný dokázal držať s lídrom súťaž krok a ešte po 6. RZ figuroval na druhom mieste. Pri druhom prejazde úsekom Zádveřice nevydržala poloos a kvôli odpadnutému kolo zo súťaže odstúpil.

V hodnotení vozidiel s jednou poháňanou nápravou (2WD) vyhrala bratská dvojica Kamil a Erik Švecovi na voze Peugeot 208 Rally4.

„Sme úspešne v cieli, popri výhre v dvojkolkách oslavujeme aj víťazstvo v triede 5. Trate boli veľmi náročné a veľmi rýchle. Súperi ťažkí, ale nakoniec sme to úspešne zvládli. Počasie nám vyšlo a auto fungovalo bez problémov zásluhou našich mechanikov,“ uviedol Kamil Švec.

Pokračovanie súboja o slovenský titul sa presunie posledný májový víkend do Popradu. Z desiatky najlepších jazdcov na Kopnej neuvidíme pod tatranskými štítmi len českých jazdcov Petra Trnovca a Dominika Nwelatiho.

10. Pohlídal, Kubala (Peugeot 208 R2) + 5:40,4 min

Priebežné poradie – absolútne poradie: 1. J. Melichárek 120, 2. Trněný 100, 3. Kolčák 84, 4. Trnovec 76, 5. Hanuš 68, 6. Dlugosz 60, 7. K. Švec 56, 8. Nwelati 52, 9. Magyar 48, 10. Pohlídal 44 atd.  Dvojkolky (2WD): 1. K. Švec 80, 2. Nwelati 60, 3. Magyar 48, 4. Pohlídal 40, 5. Polovka 32 atd.